UČENICI ZDRAVSTVENE ŠKOLE SPLIT PONOVO U AKCIJI!

31.3. 2017. održano je  predavanje “Dijabetička polineuropatija” u GK “Marka Marulića”, a predavač je bio Doc. dr. sc. Ivica Bilić, dr. med., spec. neurolog, KBC Split. To je jedno od predavanja u nizu koje organizira Splitsko dijabetičko društvo.

Naši vrijedni učenici (Tomislav Bradarić Šljujo, Sara Bušić, Hrvoje Krivić i Petra Nikolić iz 4.b te Klara Bonković i Veronika Rakuljić-Zelov iz 4.g) nakon predavanja obavili su mjerenja krvnog tlaka i glukoze u plazmi.

Dijabetička neuropatija, odnosno dijabetička polineuropatija je najčešća komplikacija šećerne bolesti.

U trenutku otkrivanja dijabetesa već oko 18% pacijenata ima znakove dijabetičke neuropatije, a nakon 25 godina trajanja šećerne bolesti više od polovice pacijenata ima dijabetičku polineuropatiju.

Pojam dijabetičke periferne neuropatije označava oštećenje živaca nogu, rijetko i ruku. Ova komplikacija dijabetesa javlja se kod tipa 1 i kod tipa 2 šećerne bolesti.  Tipično se javlja simetrično na obje noge.

Tegobe su izrazitije u mirovanju, osobito noću, za razliku od periferne arterijske bolesti kod koje se tegobe javljaju tijekom hoda. Tegobe se smanjuju kretanjem. Simptomi variraju od potpunog nedostatka smetnji pa do izrazitih, neizdrživih bolova koji oboljelom remete san. Pacijenti najčešće navode da tijekom noći moraju ustajati i hodati.

Dijagnoza dijabetičke polineuropatije postavlja se nakon razgovora s liječnikom dijabetologom, neurološkim pregledom te pretragama preporučenim od neurologa.

Kod liječenja je veoma važna dobra regulacija šećerne bolesti, kretanje, vježbe nogu te medikamentozna terapija prema savjetu liječnika.

Katija Biskupović, dr. med., nastavnica stručnih predmeta

objavio: Sanja Perić   datum: 4. 4. 2017.

« Rujan 2017 »

25.09.2017. 09:39
Učitelji uključeni u projekt ATS2020 prezentirali svoja postignuća
U petak, 22. rujna 2017. godine u Zagrebu održana je prezentacija rezultata pokusne primjene modela projekta ATS2020 ( Assesment of Transversal Skills 2020 ).

22.09.2017. 09:29
Webinar: The Complete Beginner’s Guide to Interactive Student Notebooks
U četvrtak, 28. rujna 2017. godine od 19 do 20 sati Hrvatsko udruženje profesora engleskog u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom The Complete Beginner’s Guide to Interactive Student Notebooks. Webinar je prvenstveno namijenjen učiteljima i nastavnicima engleskog jezika, ali i učiteljima i nastavnicima drugih predmeta koji bi htjeli promijeniti praksu korištenja uobičajenih bilježnica u svojoj nastavi.

21.09.2017. 13:47
CARNet potpisao ugovor za izradu 72 e-lektire
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet u sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ potpisala je Ugovor o nabavi usluge izrade 72 e-lektire. Ugovor je potpisan s dobavljačem Bulaja naklada d.o.o., a potpisali su ga ravnatelj CARNeta Goran Kezunović i direktor Bulaja naklade d.o.o. Zvonimir Bulaja.