UČENICI ZDRAVSTVENE ŠKOLE SPLIT PONOVO U AKCIJI!
Autor: Sanja Perić, 4. 4. 2017.

31.3. 2017. održano je  predavanje “Dijabetička polineuropatija” u GK “Marka Marulića”, a predavač je bio Doc. dr. sc. Ivica Bilić, dr. med., spec. neurolog, KBC Split. To je jedno od predavanja u nizu koje organizira Splitsko dijabetičko društvo.

Naši vrijedni učenici (Tomislav Bradarić Šljujo, Sara Bušić, Hrvoje Krivić i Petra Nikolić iz 4.b te Klara Bonković i Veronika Rakuljić-Zelov iz 4.g) nakon predavanja obavili su mjerenja krvnog tlaka i glukoze u plazmi.

Dijabetička neuropatija, odnosno dijabetička polineuropatija je najčešća komplikacija šećerne bolesti.

U trenutku otkrivanja dijabetesa već oko 18% pacijenata ima znakove dijabetičke neuropatije, a nakon 25 godina trajanja šećerne bolesti više od polovice pacijenata ima dijabetičku polineuropatiju.

Pojam dijabetičke periferne neuropatije označava oštećenje živaca nogu, rijetko i ruku. Ova komplikacija dijabetesa javlja se kod tipa 1 i kod tipa 2 šećerne bolesti.  Tipično se javlja simetrično na obje noge.

Tegobe su izrazitije u mirovanju, osobito noću, za razliku od periferne arterijske bolesti kod koje se tegobe javljaju tijekom hoda. Tegobe se smanjuju kretanjem. Simptomi variraju od potpunog nedostatka smetnji pa do izrazitih, neizdrživih bolova koji oboljelom remete san. Pacijenti najčešće navode da tijekom noći moraju ustajati i hodati.

Dijagnoza dijabetičke polineuropatije postavlja se nakon razgovora s liječnikom dijabetologom, neurološkim pregledom te pretragama preporučenim od neurologa.

Kod liječenja je veoma važna dobra regulacija šećerne bolesti, kretanje, vježbe nogu te medikamentozna terapija prema savjetu liječnika.

Katija Biskupović, dr. med., nastavnica stručnih predmeta