DAN PLANETA ZEMLJE

Dan planeta Zemlje obilježava se svakog 22. travnja u više od 190 zemalja diljem svijeta kako bi se ojačala svijest ljudi prema zaštiti prirodnog okoliša.

Službeno se obilježava od 1992. kada je  na Konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja, a  u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine. Godine 2009. Opća skupština UN-a je 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje!

Svake godine obilježavanje ima posebnu temu koja je posvećena jedinstvenim problemima i izazovima našeg vremena. Ovogodišnja je tema „Zeleni gradovi“

Danas polovina svjetskog stanovništva živi u urbanim, gradskim sredinama u kojima su zbog prekomjerne potrošnje nenadoknadivih energenata te različitih zagađenja vode i zraka, klimatski uvjeti za život sve lošiji i opasniji za stanovnike.

Kako biste VI mogli doprinijeti  smanjenu zagađenja? Evo nekoliko prijedloga koji vas neće baš ništa koštati, a ni oduzeti puno vremena:

• ne koristite plastične vrećice
  • gasite svjetlo kad izlazite iz neke prostorije (npr. kad izađete iz školskog sanitarnog čvora)
  • ne dozvolite da voda negdje teče bez potrebe
  • smeće bacajte na za to predviđena mjesta (papir, staklo, plastika) kako bi se ti materijali mogli ponovo upotrijebiti tj. poučite sebe i ljude oko sebe o recikliranju i uporabi starih materijala
  • posadite negdje cvijeće ili stablo
  • sudjelujte u čišćenju javnih površina (npr. školskog okoliša)
  • itd., itd..... sigurno i sami imate ideja jer ste dobri i pametni

Čuvajte Zemlju

i neka vam SVAKI dan bude Dan planeta Zemlje!

objavio: Mirjana Kurtović   datum: 22. 4. 2017.

« Listopad 2017 »

13.10.2017. 15:35
Održan drugi TeachMeet u sklopu projekta „e-Škole“
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet održala je danas drugi TeachMeet, susret nastavnika koji aktivno sudjeluju u okviru zajednice praktičara, organizirane u sklopu provedbe nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

12.10.2017. 10:32
e-Škole na Europskom tjednu regija i gradova
Pod geslom „Regije i gradovi rade na boljoj budućnosti“ u Bruxellesu se od 9. do 12. listopada 2017. godine održao Europski tjedan regija i gradova u okviru kojeg su organizirane brojne radne sjednice, radionice i paneli za gotovo 6000 sudionika iz svih zemalja EU.

26.09.2017. 12:41
5. webinar o primjerima dobre prakse: korištenje tehnologije za kvalitetnije poučavanje matematike
Koliko se dosad promijenio pristup u poučavanju matematike? Koliko koristimo blagodati tehnologije u nastavi? U kojem smjeru bi se te promjene trebale odvijati? Ovo su samo neka od pitanja s jučerašnjeg webinara „Matematika u školi – matematika u životu“ čiji je organizator Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.