DAN PLANETA ZEMLJE

Dan planeta Zemlje obilježava se svakog 22. travnja u više od 190 zemalja diljem svijeta kako bi se ojačala svijest ljudi prema zaštiti prirodnog okoliša.

Službeno se obilježava od 1992. kada je  na Konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja, a  u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine. Godine 2009. Opća skupština UN-a je 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje!

Svake godine obilježavanje ima posebnu temu koja je posvećena jedinstvenim problemima i izazovima našeg vremena. Ovogodišnja je tema „Zeleni gradovi“

Danas polovina svjetskog stanovništva živi u urbanim, gradskim sredinama u kojima su zbog prekomjerne potrošnje nenadoknadivih energenata te različitih zagađenja vode i zraka, klimatski uvjeti za život sve lošiji i opasniji za stanovnike.

Kako biste VI mogli doprinijeti  smanjenu zagađenja? Evo nekoliko prijedloga koji vas neće baš ništa koštati, a ni oduzeti puno vremena:

• ne koristite plastične vrećice
  • gasite svjetlo kad izlazite iz neke prostorije (npr. kad izađete iz školskog sanitarnog čvora)
  • ne dozvolite da voda negdje teče bez potrebe
  • smeće bacajte na za to predviđena mjesta (papir, staklo, plastika) kako bi se ti materijali mogli ponovo upotrijebiti tj. poučite sebe i ljude oko sebe o recikliranju i uporabi starih materijala
  • posadite negdje cvijeće ili stablo
  • sudjelujte u čišćenju javnih površina (npr. školskog okoliša)
  • itd., itd..... sigurno i sami imate ideja jer ste dobri i pametni

Čuvajte Zemlju

i neka vam SVAKI dan bude Dan planeta Zemlje!

objavio: Mirjana Kurtović   datum: 22. 4. 2017.

« Lipanj 2017 »

20.06.2017. 12:51
CARNet donirao sustav za praćenje kakvoće zraka Tehničkoj školi u Sisku
Tijekom dana mnogi od nas većinu vremena provode u zatvorenom prostoru – kod kuće, na poslu ili u školi. Kakvoća zraka koji udišemo u zatvorenom prostoru ima izravan utjecaj na naše zdravlje, a loša kakvoća zraka u zatvorenom prostoru može štetiti osjetljivim skupinama stanovništva u koje spadaju i djeca.

20.06.2017. 11:02
Poziv na prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet priprema provedbu postupka javne nabave za „Nabavu opreme za regionalne obrazovne centre u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)” i „Nabavu visokodostupnog sustava za pohranu i analizu strukturiranih i nestrukturiranih podataka u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.

02.06.2017. 13:40
Webinar: My SUSI Experience
U ponedjeljak 5. lipnja 2017. godine, od 20 do 21 sat, Hrvatsko udruženje profesora engleskog (HUPe) u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom “My SUSI Experience”.