DAN PLANETA ZEMLJE

Dan planeta Zemlje obilježava se svakog 22. travnja u više od 190 zemalja diljem svijeta kako bi se ojačala svijest ljudi prema zaštiti prirodnog okoliša.

Službeno se obilježava od 1992. kada je  na Konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja, a  u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine. Godine 2009. Opća skupština UN-a je 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje!

Svake godine obilježavanje ima posebnu temu koja je posvećena jedinstvenim problemima i izazovima našeg vremena. Ovogodišnja je tema „Zeleni gradovi“

Danas polovina svjetskog stanovništva živi u urbanim, gradskim sredinama u kojima su zbog prekomjerne potrošnje nenadoknadivih energenata te različitih zagađenja vode i zraka, klimatski uvjeti za život sve lošiji i opasniji za stanovnike.

Kako biste VI mogli doprinijeti  smanjenu zagađenja? Evo nekoliko prijedloga koji vas neće baš ništa koštati, a ni oduzeti puno vremena:

• ne koristite plastične vrećice
  • gasite svjetlo kad izlazite iz neke prostorije (npr. kad izađete iz školskog sanitarnog čvora)
  • ne dozvolite da voda negdje teče bez potrebe
  • smeće bacajte na za to predviđena mjesta (papir, staklo, plastika) kako bi se ti materijali mogli ponovo upotrijebiti tj. poučite sebe i ljude oko sebe o recikliranju i uporabi starih materijala
  • posadite negdje cvijeće ili stablo
  • sudjelujte u čišćenju javnih površina (npr. školskog okoliša)
  • itd., itd..... sigurno i sami imate ideja jer ste dobri i pametni

Čuvajte Zemlju

i neka vam SVAKI dan bude Dan planeta Zemlje!

objavio: Mirjana Kurtović   datum: 22. 4. 2017.

« Kolovoz 2017 »

02.08.2017. 12:50
Poziv na prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet priprema provedbu postupka javne nabave za „Nabavu visokodostupnog sustava za upravljanje API pozivima u pilot projektu “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.

10.07.2017. 13:05
Ministrica Divjak dala podršku projektu e-Škole
Zahvaljujući pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, 151 škola će od jeseni biti spremna za primjenu modernijeg poučavanja koje će obilovati novim sadržajima i mogućnostima, rečeno je danas na predstavljanju dosadašnjih rezultata ovog projekta kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.

01.07.2017. 14:56
Ispunite upitnik o digitalnim kompetencijama u okviru projekta CRISS
U siječnju 2017. godine započeo je CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) projekt iz programa Europske unije Obzor 2020.