TERENSKA NASTAVA - POVIJEST

Učenici 1.a i 1.b razreda su s nastavnicom Zrinkom Smoljanović Baburica proveli dva sunčana poslijepodneva u obilasku Dioklecijanove palače.

Više o tome izvijestila nas je Nikolina. Kliknite na

Ulaskom u palaču prošli smo pokraj Grgura Ninskog i dodirom na palac svašta poželjeli.  Zaustavili smo se ispred Zlatnih vrata gdje smo doznali najvažnije podatke o počecima i trajanju gradnje, zašto je Dioklecijan odabrao baš tu lokaciju te kako su Zlatna, Srebrena, Mjedena i Željezna vrata dobila ime. Saznali smo i da je Dioklecijanova palača jedina očuvana carska palača sa prostora nekadašnjeg Rimskog Carstva. Kroz uske uličice došli smo do srca palače - Peristila s kojeg se nekoć ulazilo u Cibelin, Venerin i Jupiterov hram koji je u srednjem vijeku pretvoren u krstionicu.

Posjetili smo i najmanju katedralu na svijetu , Katedralu sv. Dujma. Nakon razgledavanja bogatstva katedrale, uputili smo se prema Jupiterovom hramu. Tu smo vidjeli krstionicu u kojoj se nalazi kip sv. Ivana Krstitelja i prekrasni krsni zdenac. Prošli smo kroz Vestibul i stigli u jugoistočni kvadrant palače, u triklinij ili carevu blagavaonicu. S tog dijela palače se pruža i prekrasan pogled na splitsku rivu. Spustili smo se kroz hladne i prepune turistima podrume. Izašli smo na osunčanu rivu gdje smo se pozdravili s nastavnicom i otišli na kavu.

Nikolina Gruica, 1.a

objavio: Mirjana Kurtović   datum: 25. 5. 2017.

« Studeni 2017 »

17.11.2017. 11:45
Danas se obilježava 25. rođendan interneta u Republici Hrvatskoj
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu i Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva u petak, 17. studenoga 2017. godine obilježavaju 25 godina interneta u Republici Hrvatskoj. Svečanost se održava pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

15.11.2017. 16:27
CARNetu i Srcu dodijeljene Povelje Republike Hrvatske
Odlukom predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar Kitarović, Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži – CARNet i Sveučilišnom računskom centru (Srce) Sveučilišta u Zagrebu dodijeljene su danas Povelje Republike Hrvatske.

10.11.2017. 13:58
Završio CUC 2017, najveća nacionalna konferencija o obrazovanju
U Dubrovniku je danas zatvorena 19. CARNetova korisnička konferencija CUC 2017 – najveća konferencija o obrazovanju u Republici Hrvatskoj. Gotovo 1.100 sudionika, od čega 650 učitelja, pratilo je CARNetovu konferenciju koja se ove godine održala pod nazivom “Povezani znanjem (… 25 godina)“.