TERENSKA NASTAVA - POVIJEST

Učenici 1.a i 1.b razreda su s nastavnicom Zrinkom Smoljanović Baburica proveli dva sunčana poslijepodneva u obilasku Dioklecijanove palače.

Više o tome izvijestila nas je Nikolina. Kliknite na

Ulaskom u palaču prošli smo pokraj Grgura Ninskog i dodirom na palac svašta poželjeli.  Zaustavili smo se ispred Zlatnih vrata gdje smo doznali najvažnije podatke o počecima i trajanju gradnje, zašto je Dioklecijan odabrao baš tu lokaciju te kako su Zlatna, Srebrena, Mjedena i Željezna vrata dobila ime. Saznali smo i da je Dioklecijanova palača jedina očuvana carska palača sa prostora nekadašnjeg Rimskog Carstva. Kroz uske uličice došli smo do srca palače - Peristila s kojeg se nekoć ulazilo u Cibelin, Venerin i Jupiterov hram koji je u srednjem vijeku pretvoren u krstionicu.

Posjetili smo i najmanju katedralu na svijetu , Katedralu sv. Dujma. Nakon razgledavanja bogatstva katedrale, uputili smo se prema Jupiterovom hramu. Tu smo vidjeli krstionicu u kojoj se nalazi kip sv. Ivana Krstitelja i prekrasni krsni zdenac. Prošli smo kroz Vestibul i stigli u jugoistočni kvadrant palače, u triklinij ili carevu blagavaonicu. S tog dijela palače se pruža i prekrasan pogled na splitsku rivu. Spustili smo se kroz hladne i prepune turistima podrume. Izašli smo na osunčanu rivu gdje smo se pozdravili s nastavnicom i otišli na kavu.

Nikolina Gruica, 1.a

objavio: Mirjana Kurtović   datum: 25. 5. 2017.

« Siječanj 2018 »

19.01.2018. 10:22
Webinar: Going Mobile - promjena termina održavanja webinara
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s HUPE i TESOL EVO ICT4ELT organizira webinar pod nazivom „Going mobile“. Zbog spriječenosti predavača, webinar koji se trebao održati u utorak, 23. siječnja bit će održan u nedjelju, 21. siječnja 2018. godine od 15 do 16 sati, a vodit će ga profesor Jose Antonio da Silva i profesorica Marijana Smolčec.

17.01.2018. 15:55
Aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije – EMA započela s radom
Aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije (Education Management Application) s današnjim danom, 17. siječnja 2018. godine, puštena je u produkciju.

15.01.2018. 15:00
U okviru projekta e-Škole održan treći regionalni webinar
U sklopu provedbe pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ danas je u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića u Vinkovcima održan treći regionalni webinar na temu “Primjena IKT-a u nastavi računalstva i matematike”.