« Ožujak 2024 »

Za Vukovar u svijet šaljem poruku mira
Autor: Ines Roso Perić, 21. 11. 2017.

I ove je godine u našoj školi održan program za učenike s ciljem da ne zaboravimo žrtvu Grada heroja i da odamo počast svim žrtvama Domovinskog rata. Poštivajući želje učenika da o ratnim događajima uče najviše slušajući osobna iskustva branitelja i zdravstvenih djelatnika iz rata, organizirana su čak tri susreta učenika i svjedoka rata. Mnogi naši učenici, motivirani domoljubljem, suosjećanjem prema žrtvama su se literarno i likovno izrazili na temu  U svijet šaljem poruku mira. Njihovi radovi, izloženi u atriju škole su potaknuli mnoge na promišljanje o ratnim strahotama, posljedicama koje nosi rat, ali i na zahvalnost prema  braniteljima koji su nam omogućili  život u slobodnoj Hrvatskoj.

Naša prva aktivnost je započela već početkom studenog kada smo humanitarnom utrkom učenika i nastavnika odali počast Vukovaru i braniteljima i prikupljeni novac donirali socijalnoj samoposluzi u Vukovaru.

Tjedan uoči 18. studenog je bio prepun događanja. Razgovore sa svim svjedocima rata  ove je godine vodila naša draga kolegica Mira Talaja, mag. med. tech.,  glavna sestra Doma zdravlja u Sinju za vrijeme rata, svojim bogatim iskustvom i znanjem je pridonjela boljem razumijevanju uloge sestara i liječnika u ratu. Susret učenika trećih razreda  i svjedoka rata se dogodio 13. studenog. Nastavnici Miri je u razgovoru sa svjedocima pomogla naša učenica Antonela Krka, učenica 5 b razreda. Vrijedno je bilo čuti osobna iskustava prof. dr. sc.  Stipana Jankovića, organizatora ratnog saniteta za srednju i južnu Dalmaciju i Duške Trgo, mag. med. tech. koja se priključila ratnom sanitetu na samom početku rata. Najviše je vremena provela na Velebitu njegujući ranjenike i asistirajući pri sudbonosnim operacijama uz oskudnu medicinsku opremu.

Sljedeći dan, 14. studenog, učenici četvrtih i petih razreda  imali su  čast ugostiti i poslušati ratni i liječnički put dječjeg kirurga dr. med. spec. Dražena Budimira i Ivana Maleša, med. tech.

Obojica su cijeli rat proveli na prvoj crti, uz bok našim braniteljima spašavajući im živote. Fascinira podatak da je u teškim ratnim uvjetima, nedostatku liječničke opreme i prijevoznih sredstava čak 61% ranjenika dopremljeno u bolnicu unutar sat vremena, a 76% ranjenika unutar dva sata nakon ranjavanja. Ispreplećući svoje doživljaje i iskustva za vrijeme rata pokušali su predočiti budućim zdravstvenim djelatnicima što znači ratna bolnica i kako se odvijala skrb za ranjene civile i branitelje. U Domovinskom ratu je na zbrinutih više od 30.000 ranjenika preminulo 1,75% što je impresivan rezultat za ratni sanitet i na svjetskoj razini. Neizostavna je bila uloga zdravstvenih djelatnika u ratu  jer su pratili naše branitelje na prve redove raznih bojišnica, pružali pomoć, zbrinjavali ih u teški uvjetima i time utjecali i na sam ishod rata.

Učenici drugih razreda su poslušali svjedočanstva pripadnika Udruge veterana IV. gardijske brigade, puk. Miljenka Modrića i dr. Dražena Pavele.

Gospodin Modrić se prisjetio ratnih početaka, osnutka IV. brigade u Splitu. Osvrnuo su se i na uzroke rata. Slušajući ih, zaključili smo kolika je velika uloga hrabrih Vukovaraca koji su odoljevali napadima čak tri mjeseca i time pomogli Hrvatskoj da za to vrijeme organizira vojsku, obranu. Pojasnili su tijek i ishod ratnih operacija s posebnim naglaskom na operaciju Maestral i Oluja. Istaknuli su časna ponašanja naših vojnika i spremnost da pomognu i ranjenom neprijatelju.

U srijedu, 16. listopada učenici prvih razreda su se prisjetili vukovarskog  stradanja i patnje  kroz sudbine djece koja su u ratu ostala bez djetinstva, roditelja, prijatelja... Gledajući film o stradanju grada, slušajući priče i pjesme  o izgubljenom djetinstvu, patnji stradalnika učenici su potaknuti na razmišljanje o vrijednosti slobode, vrijednosti jednog od osnovnih prava djeteta-prava na igru. Učenici su uputili poruke osobama čije su priče čuli. Poruke su lijepili na golubicu s Ovčare.

U petak,  17. studenog učenici  i nastavnici su se uputili prema Vukovarskoj ulici da paljenjem svijeća, još jednom, odaju počast poginulim braniteljima i stradalnicima grada Vukovara.

Neka im je vječna slava i hvala!

Zrinka Smoljanović Baburica