Zdravstvena škola Split

EMA

« Ožujak 2021 »

08.03.2021. 08:33
Webinar: "Loomen tips  tricks – Upis i grupiranje učenika"
U četvrtak, 11. ožujka 2021. godine s početkom u 13 sati nastavljamo edukaciju korisnika s webinarom pod nazivom "Loomen tips & tricks – Upis i grupiranje učenika". Treći u nizu webinara ... The post Webinar: "Loomen tips  tricks – Upis i grupiranje učenika" appeared first on CARNET .

05.03.2021. 12:57
Istraživanje tržišta – usluga snimke stanja postojećeg sustava
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave sigurnosnih komponenti podatkovnih centara – snimka stanja i idejno rješenje, u sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija ... The post Istraživanje tržišta – usluga snimke stanja postojećeg sustava appeared first on CARNET .

03.03.2021. 17:02
Postovani, Primili smo obavijest od Iskona o radovima, koji ce se odviti u ponedjeljak 8. ozujka 2021. u 20 sati. Uslijed navedenih radova ce doci do prekida mrezne povezanosti prema ... The post INFO Najava radova – Iskon, Bjelovarsko-bilogorska i Pozesko-slavonska zupanija, 8.3.2021. appeared first on CARNET .

REFERADA
RADNO VRIJEME
UČENIČKE REFERADE SA STRANKAMA
radnim danom
od 11:00 do 13:00 sati

Stranke se moraju prvo obratiti mail-om
split@zdravstvenaskola.hr
Samo u hitnim okolnostima se dolazi u učeničku referadu.
Maske su obvezne, a ruke se na ulazu u školu dezinficiraju.

Svjetski dan hospicijske i palijativne skrbi
Autor: Mira Talaja, 10. 10. 2020.

Palijativna skrb - "Moja briga, moja utjeha"

Obilježavanje svjetskog dana hospicijske i palijativne skrbi 2020.godine održava se u veoma teškim i složenim  uvjetima epidemioloških mjera na globalnoj razini.

Nastavite čitati pod opširnije

Kada govorimo o palijativnoj skrbi, govorimo o pružanju aktivne, sveobuhvatne zdravstvene skrbi izuzetno rizičnoj skupini teških bolesnika koji zahtijevaju složene i višestruke postupke zdravstvene njege i palijativnog liječenja. Palijativna skrb je timski rad, zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika, volontera i obitelji s ciljem smanjenja poteškoća koje bolesnik ima zbog osnovne neizlječive bolesti, prvenstveno boli i patnje.

Palijativna skrb palijativnom bolesniku je njegovo osnovno ljudsko pravo, stoga se mora omogućiti svakom bolesniku s neizlječivom bolesti bio on u obiteljskom domu, zdravstvenoj ustanovi, udomiteljskoj obitelji, zatvoru ili  ustanovi za starije i nemoćne. Pomoć je to i podrška i obitelji palijativnog bolesnika za svo vrijeme palijativnog liječenja i njege te u fazi žalovanja. Ona mora osigurati bolesniku najbolju moguću kvalitetu života, dostojanstveno umiranje i garantirati puna etička načela do kraja života.

I u godinama prije pandemije, potvrdila su recentna istraživanja, jedan veliki broj palijativnih bolesnika diljem svijeta nije bio niti evidentiran kao palijativni bolesnik, pa samim time nije ni mogao ostvariti palijativnu skrb. Ostao je nevidljiv  s neadekvatnom zdravstvenom skrbi, prepušten boli, patnji i smrti, često sam i zaboravljen u nekoj sobici „za umiranje”.

Pandemija COVID-19 donijela je zahtjevne epidemiološke mjere i protokole na svim razinama zdravstvene skrbi, pa i kod palijativnog liječenja. Opravdani strah i zabrinutost Svjetske zdravstvene organizacije, prijatelja i zagovornika palijativnih bolesnika i njih samih, kako će sada, zbog pandemije upravo ovim bolesnicima u još većem broju biti uskraćena adekvatna zdravstvena skrbi, iznjedrio je ovogodišnju poruku.

Palijativna skrb - to je "Moja briga, moja utjeha" glas je svih ljudi na globalnoj razini:  zdravstvenih radnika, volontera, lokalnih čelnika, duhovnika, zagovornika, prijatelja, obitelji bolesnika koji su se solidarizirali s palijativnim bolesnicima diljem svijeta, koji će odvojiti svoje vrijeme i znanje kako bi potakli državnike i vlade, Stožere civilne zaštite, „medije moći” da osiguraju osnovno ljudsko pravo ovim teškim bolesnicima s neizlječivom bolesti. To je pravo na zbrinjavanje, palijativno liječenje i njegu na način koji najbolje odgovara individualnim potrebama svakog palijativnog bolesnika i njegovo umiranje dostojanstveno čovjeka. Unatoč, ili usprkos pandemiji.

Korištena literatura:

http://www.thewhpca.org/about. Pristupljeno 8.9.2020.

https://www.thewhpca.org/world-hospice-and-palliative-care-day/resources-and-tools-2020. Pristupljeno 9.10.2020.

Priredili:

učenici 5B grupa b