Zdravstvena škola Split

EMA

« Ožujak 2021 »

08.03.2021. 08:33
Webinar: "Loomen tips  tricks – Upis i grupiranje učenika"
U četvrtak, 11. ožujka 2021. godine s početkom u 13 sati nastavljamo edukaciju korisnika s webinarom pod nazivom "Loomen tips & tricks – Upis i grupiranje učenika". Treći u nizu webinara ... The post Webinar: "Loomen tips  tricks – Upis i grupiranje učenika" appeared first on CARNET .

05.03.2021. 12:57
Istraživanje tržišta – usluga snimke stanja postojećeg sustava
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave sigurnosnih komponenti podatkovnih centara – snimka stanja i idejno rješenje, u sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija ... The post Istraživanje tržišta – usluga snimke stanja postojećeg sustava appeared first on CARNET .

03.03.2021. 17:02
Postovani, Primili smo obavijest od Iskona o radovima, koji ce se odviti u ponedjeljak 8. ozujka 2021. u 20 sati. Uslijed navedenih radova ce doci do prekida mrezne povezanosti prema ... The post INFO Najava radova – Iskon, Bjelovarsko-bilogorska i Pozesko-slavonska zupanija, 8.3.2021. appeared first on CARNET .

REFERADA
RADNO VRIJEME
UČENIČKE REFERADE SA STRANKAMA
radnim danom
od 11:00 do 13:00 sati

Stranke se moraju prvo obratiti mail-om
split@zdravstvenaskola.hr
Samo u hitnim okolnostima se dolazi u učeničku referadu.
Maske su obvezne, a ruke se na ulazu u školu dezinficiraju.

Svjetski dan bolesnika
Autor: Mira Talaja, 11. 2. 2021.

Poruka ovogodišnjeg Dana bolesnika je:

Jedan je učitelj vaš, a svi ste vi braća (Mt 23, 8). Odnos povjerenja u temelju skrbi za bolesne

Svjetski dan bolesnika obilježava se 11. veljače svake godine, na katoličku svetkovinu Majke Božje Lurdske. Spomen je to i „ … milosna prigoda da se posebna pažnja posveti bolesnicima i onima koji za njih skrbe bilo u zdravstvenim ustanovama bilo u obiteljima i zajednicama. Posebno mislimo na one koji, diljem cijelog svijeta, pate od posljedica pandemije kooronavirusa. Svima, a posebno najsiromašnijima i marginaliziranima, izražavam svoju duhovnu bliskost i jamčim im brigu i ljubav Crkve.“ (Iz Poruke pape Franje za 29. Svjetski dan bolesnika).

Ovogodišnja tema nadahnuta je kritikama licemjerja, teškog zla koje nas sprječava da rastemo u dobru s drugim čovjekom u zajednici. Ponuđeni model našeg Oca je da sve u potrebi slušamo, da ostvarimo s njima izravan i osoban odnos, ljudski odnos, empatičan, suosjećajan, da budemo milosrdni, da im bezuvjetno služimo u njihovoj patnji. Ovaj model je potpuno oprečan licemjerju.

Bolest nas mijenja, postajemo ranjiviji i potrebitiji blizine i pomoći drugog čovjeka, krhkiji smo, nesigurniji duhovno, fizički i emocionalno, osjećamo nemoć i strah, kako za svoje zdravlje tako i za svoju obitelj, ali i hoćemo li se, dostojanstveno čovjeku, moći nositi s onim što nam donosi bolest.

Bolest nema jedno lice, nego više lica. To su lica svakog bolesnog, nemoćnog, napuštenog, odbačenog, isključenog i čovjeka bez osnovnih ljudskih prava.

Pandemija je iznijela na vidjelo svu neodgovornost naših zdravstvenih sustava i nedostatke te složene skrbi za bolesnike. Pristup zdravstvenoj skrbi nemaju ili nije dovoljno pravičan, stariji, slabe i ranjive osobe. Utjecaj politike i političkih odluka uočljiv je globalno. Istodobno, došla je, po tko zna koji put u teškim vremenima, predanost i velikodušnost, dragovoljnost zdravstvenog osoblja, volontera, građana, svećenika, radnika koji su profesionalno, s odgovornošću i velikom ljubavi prema tom potrebitom bližnjem čovjeku, liječili ga i tješili, podržavali i osiguravali mu najbolju moguću kvalitetu života dostojanstvenu čovjeku do njegova izlječenja ili prirodne smrti. U Poruci se kaže: „Za dobro liječenje presudan je relacijski vid, zahvaljujući kojem se može imati holistički pristup pacijentu. Prepoznati vrijednost tog vida pomaže također liječnicima, medicinskim sestrama i tehničarima, profesionalcima i volonterima da preuzmu na sebe brigu za one koji trpe kako bi ih pretilina putu ozdravljenja, zahvaljujući međusobnom odnosu koji se temelji na povjerenju…. Društvo je čovjekoljubljivije što više zna skrbiti za svoje slabe i članove koji pate i zna to činiti djelotvorno u duhu bratske ljubavi.“

Uviđajući važnost i požrtvovnost zdravstvene struke (svih zdravstvenih radnika, ali i svih djelatnika i djelatnosti koje pružaju podršku zdravstvu), Svjetska zdravstvena organizacija donijela je Odluku da cijela 2021. godina bude Međunarodna godina svih djelatnika u području zdravstva i skrbi za pacijente.

Stoga, neka naš zajednički cilj u svakodnevnoj skrbi za naše bolesne, potrebite, starije i napuštene bude da nitko ne ostane sam, da se nitko ne osjeća napušten i isključen od blizine riječi utjehe i potpore, tople čovjekove ruke u njegovoj patnji i boli.

Priredili: učenici 5. B razreda; Ivona, Nika i Matilda

Mentorica: Mira Talaja, mag. med. techn., stručna nastavnica

Korištena literatura:

https://www.zg-nadbiskupija.hr/dokumenti/rijec-svetog-oca/poruka-pape-franje-za-29-svjetski-dan-bolesnika-11-veljace-2021 Pristupljeno 10.2.2021.

https://www.zzjz-zz.hr/svjetski-dan-bolesnika-2021/ Pristupljeno 10.2.2021.