« Ožujak 2024 »

SVJETSKI DAN ZDRAVLJA
Autor: Katija Biskupović, 6. 4. 2021.

Svake godine, 7. travnja, obilježava se Svjetski dan zdravlja pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije. Ovogodišnja tema Svjetskog dana zdravlja sa sloganom „Izgradimo pravedniji i zdraviji svijet za svakoga“ želi ukazati  na neravnopravnost u zdravstvenoj skrbi na svjetskoj razini. Razmišljajući o definiciji zdravlja (stanje potpunog fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsutstvo bolesti i iznemoglosti) možemo zaključiti da postoji čitav niz postupaka kojima možemo unaprijediti zdravlje.

Nažalost i u 21. stoljeću  postoje oni koji imaju lošije uvjete stanovanja i slabiju mogućnosti obrazovanja, manje mogućnosti zaposlenja, mali ili nikakav pristup sigurnom okruženju, čistoj vodi i zraku, sigurnoj hrani i zdravstvenim uslugama. Sve to uzrokuje bolesti koje je moguće izbjeći te šteti društvu u cjelini.

Svjetskim danom zdravlja ove godine želi se istaknuti da se unaprjeđenje zdravlja i sprječavanje bolesti može postići promicanjem zdravih stilova života i smanjivanjem čimbenika rizika za ljudsko zdravlje. Važno je razvijati i sustav zdravstva čije usluge odgovaraju potrebama korisnika, koji je financijski održiv i pravičan te počiva na politici i praksi “neisključivanja“ (dostupan, pristupačan, učinkovit).

Nejednakosti u zdravlju je važno analizirati i pratiti, ali i provoditi intervencije s ciljem pravednijeg pristupa kvalitetnim zdravstvenim uslugama. Ovogodišnja kampanja naglašava ustavno načelo SZO-a kako je „uživanje najvišeg mogućeg zdravstvenog standarda jedno od temeljnih prava svakog čovjeka bez obzira na rasu, vjeru, političko uvjerenje, ekonomski ili socijalni status.“

Pandemija COVID-19 svjetska je zdravstvena kriza i najveće posljedice ostavlja na već ranjivim pojedincima i zajednicama kod kojih dolaze do izražaja postojeće nejednakosti u zdravlju. Prisutna je nemogućnost kvalitetnog provođenja epidemioloških mjera i zaštite od infekcije, a svjedoci smo i svakodnevnih informacija o nepravednoj i nedovoljnoj distribuciji cjepiva naročito u siromašnije zemlje svijeta.

Pokušajmo svi zajedno izgraditi pošteniji i zdraviji svijet za svakoga.