EDIT

Trigonometrijske funkcije

KNJIŽICA FORMULA - viša razina

Brojevna kružnica

Namatanje brojevnog pravca na kružnicu (bez rastezanja i klizanja). Svakom broju pridružuje se jedna točka kružnice. Naglašene su samo istaknute točke kružnice.

Kliknite na gumb za pokretanje animacije u donjem lijevom kutu apleta ili povlačite klizač t.

Dragi moji, ovdje se nalazi riješen zadatak iz Brojevne kružnice.

Zadatak 4. b)

Definicije trigonometrijskih funkcija

Vrijednosti trigonometrijskih funkcija nekih karakterističnih brojeva (kutova)

Nesavršenost zora

Dragi moji,

Do sada je naš Homer živio u svijetu sa samo dvije dimenzije - svijetu u kojem je poznavao samo visinu i širinu.  Uz ovaj nadasve poseban svijet, Homer prelazi i u jedan još uzbudljiviji svijet, svijet u kojem će otkriti i treću dimenziju. O tom novom 3D svijetu Homera svoja zapažanja ćete zapisati pomoću ovog alata.

Nemoguće figure (iluzije) trijumf su mašte i razigranosti nad realnošću.

1. ZADATAK

Konstruiraj nemoguće figure prikazane na sljedećim slikama u izometrijskoj trokutastoj mreži točaka.

• Konstruiraj projekciju geometrijske figure složene od kockica u kvadratnoj mreži.
  • Konstruiraj projekciju bilo koje geometrijske figure.
  • Konstruiraj geometrijske figure prema zadanim projekcijama u izometrijskoj trokutastoj mreži točaka, pri čemu je preporuka već zadane projekcije prvo nacrtati/konstruirati u kvadratnoj mreži i time odrediti dimenziju.

IZOMETRIJSKA TROKUTASTA MREŽA TOČAKA

2. ZADATAK

• Izradi trodimenzionalni model od kartona, dio kojeg, gledate li iz točno odredenog kuta, vidite kao nemogući trokut (1. Geometrijska figura).

1. Geometrijska figura                           2. Geometrijska figura

___________________________________________________________________________________________________________________________

UPITNIK ZA UČENIKE

DOMAĆI RAD:

• konstruiraj nemoguće stepenice u nevidljivoj izometrijskoj trokutastoj mreži
  • pogledajte dokumentarac o M. C. Escheru i napišite kratak osvrt
  • ponovno pogledajte video Treehouse of Horror i dublje istražite tu pozadinsku matematiku

ZA ONE KOJI ŽELE VIŠE

Ponovo i detaljno pogledajte video Homer3 te istražite:

• Što je Utah teapot?
  • Kakva je veza između jednakosti 178212 + 184112 = 192212 i Fermata?
  • Što je Eulerov identitet?
  • Je li P = NP?
  • Što su Milenijski problemi?
  • Što znači 46 72 69 6E 6B 20 72 75 6C 65 73 21 (heksadekadski ASCII kod)?

Koliko ja znam, u postojanju objektivne stvarnosti nema nikakvog dokaza do li naših osjetila,a ne vidim zašto bismo vanjski svijet prihvatili kao takav jedino zbog naših osjetila. U svojim grafičkim oblicima nastojim pokazati da živimo u lijepom i urednom svijetu a ne, kao što nam se to neki put priča, u kaosu bez normi. Ne mogu si pomoći a da se ne izrugujem svim našim nepokolebivim sigurnostima. Primjerice vrlo je zabavno pobrkati dvije i tri dimenzije, ravninu i prostor, ili šaliti se s gravitacijom.
Jeste li sigurni da pod ne može biti strop? Jeste li apsolutno sigurni kad se uspinjete uz stepenice da se penjete prema gore? Dobro ne može postojati bez zla, i ako se prihvati Bog, mora se s druge strane istovrijedno mjesto dati i đavlu. To je ravnoteža. Ja živim od te dualnosti.

Esher

ONLINE ŠKOLA

« Travanj 2020 »

03.04.2020. 15:03
Upute za vrednovanje i ocjenjivanje tijekom nastave na daljinu
Prof. dr. sc. Blaženka Divjak, ministrica znanosti i obrazovanja predstavila je u petak, 3. travnja, Upute za vrednovanje i ocjenjivanje tijekom nastave na daljinu namijenjene učiteljima, nastavnicima i profesorima, ali ... The post Upute za vrednovanje i ocjenjivanje tijekom nastave na daljinu appeared first on CARNET .

03.04.2020. 14:59
Ravnateljima omogućen pristup sustavu e-Propusnica putem CARNET kartica
Ravnatelji škola koji posjeduju karticu za digitalni potpis dokumenata dobivenu od CARNET-a mogu putem navedene kartice pristupiti sustavu e-Propusnica. Na kartici se nalazi ID poslovni certifikat koji je u sustavu ... The post Ravnateljima omogućen pristup sustavu e-Propusnica putem CARNET kartica appeared first on CARNET .

02.04.2020. 16:46
Video upute za korištenje Google alata za nastavu od kuće
Podučavanje od kuće zahtijeva drugačiji pristup od učenja u školi. Kako bi olakšali trenutačnu situaciju, Google je pripremio seriju video uputa koje vam mogu pomoći u korištenju Google for Education ... The post Video upute za korištenje Google alata za nastavu od kuće appeared first on CARNET .