2019-01-28 11:51:47

27. siječnja: Dan sjećanja na holokaust

Izvorno značenje pojma holokaust (grčki olokauston, potpuno spaljen) jest žrtva paljenica bogovima ili dušama pokojnika kod Grka i Rimljana, pri kojoj se obično spaljivala cijela žrtvena životinja. Kod starih Izraelaca postojao je analogni obred spaljivanja cijelog janjeta.

Suvremeno značenje holokausta je  genocid nad Židovima, a u širem značenju, i sustavno istrebljivanje drugih skupina ljudi (Roma, invalida, duševnih bolesnika…),koje je za vrijeme Drugog svjetskog rata provedeno u Europi na teritoriju pod kontrolom nacističke Njemačke i njenih saveznika.

 

Ubrzo nakon preuzimanja vlasti u Njemačkojnacisti počinju ostvarivanje jednog od svojih najvažnijih programskih ciljeva: iskorijeniti svaki utjecaj Židova u njemačkoj politici, ekonomiji i kulturi. Antižidovska kampanja pokrenuta je preko radija i novina, a u svim školama i na fakultetima uvedeno je pseudoznastveno "učenje o rasama" kao obavezni predmet . Donesen je niz antižidovskih propisa, koji kulminiraju proglašenjem Nürnberških zakona (Zakon o građanima Carstva i Zakon o zaštiti njemačke krvi i njemačke časti15. rujna 1935., Židovi gube njemačko državljanstvo; ne smiju obavljati nikakvu javnu službu , niti njihova djeca mogu pohađati javne škole, zabranjen je boravak Židova na javnim mjestima (parkovi, knjižnice, muzeji …), zabranjeno je sklapanje braka između Arijaca i Židova ...

Holokaust je iza sebe ostavio trajne posljedice. Procjenjuje se da je u njemu ubijeno oko šest milijuna Židova (trećina svih Židova u svijetu).  U istočnoj i srednjoj Europi su židovske zajednice prestale postojati.  Najveći dio preživjelih je odlučio otići u SAD i Palestinu gdje je stvorena židovska nacionalna država Izrael.

Romi su druga skupina koja je bila na udaru genocida. Broj njihovih žrtava teško je procijeniti a brojke se kreću između 220.000 i 800.000 (između četvrtine i polovice njihovog ukupnog broja u Europi). Datum konačne likvidacije zatvorenika u tzv. "romskom logoru" u Auschwitz-Birkenau, 2. kolovoza 1944. godine, obilježava se kao Dan sjećanja na romske žrtve holokausta.

I ove godine učenici naše škole su se prisjetili važnih činjenica vezanih uz holokaust, a  izrađen je i pano kao podsjetnik. Panoe su izradili učenici: Ivan Šaškor, Marta Debevc i Marko Dalila MIloš. Tema holokausta je približena djeci kroz sudbinu djevojčice Lee Deutsch, poznate mlade zagrebačke glumice, koja je preminula u vagonu za Auschwitz.

Zrinka Smoljanović Baburica


Zdravstvena škola Split