2019-12-05 08:09:29

Međunarodni dan volontera

Međunarodni dan volontera proglasila je opća skupština Ujedinjenih naroda 17. prosinca 1985. godine. Od tada se svake godine 5. prosinca obilježava Međunarodni dan volontera. Cilj je sve aktivnosti volontera i njihov rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Volontiranje kao navika srca i građanska vrlina ima utjecaj na društvo i kulturu. Ljudi pomažu jedni drugima iz ljubavi, empatije i mnogih drugih razloga.  Ipak, u svom najdubljem značenju, volonterstvo nije samo nešto što činimo za druge. U pitanju su naše vlastite vrijednosti, naša humanost i potreba za vlastitim razvojem. Mi jesmo ono što dajemo drugima.

U 2019. godini naši učenici volonteri odradili su 390 volonterskih sati u različitim volonterskim aktivnostima.

Svim našim učenicima volonterima čestitamo Međunarodni dan volontera!!!

Pod opširnije pročitajte više o volontiranju.

Volontiranje nas potiče da se pitamo tko smo zapravo, što nas zanima i što sve možemo napraviti sa svojim životom.

Volontiranje uključuje male i velike, pojedinačne i grupne, lokalne i globalne pothvate koji prekoračuju granice država, ali i one nevidljive granice izgrađene od predrasuda i uskih gledišta.

Volonterska iskustva često nas stavljaju u drugo okruženje, izlažu ljudima i situacijama s kojima se ne bismo susreli u svakodnevnom životu. Možda je najljepša stvar u tome da radeći na korist drugih kao volonteri, istodobno radimo na samima sebi, svom osobnom i profesionalnom razvoju.

Motivacija za volontiranje je različita a dva američka psihologa, Clary i Snyder, napravili su listu šest glavnih motivacijskih kategorija volontiranja:

1. vrijednosti – djelovanje u skladu s našim stavovima i mišljenjem o važnosti pomaganja drugima,

2. razumijevanje – bolje razumijevanje drugih i samih sebe,

3. karijera – usvajanje novih znanja i vještina koje mogu pomoći u pronalaženju zaposlenja,

4. društvo – upoznavanje novih ljudi,

5. poštovanje – veće samopoštovanje,

6. zaštita – volontiranje smanjuje osjećaje tuge, tjeskobe i usamljenosti.

Dobrobiti volontiranja

Dobrobiti volontiranja su različite. Ovdje navodimo samo neke od njih.

Volontiranje povezuje s drugima

Uključivanjem u zajednicu činimo ju boljim mjestom. Volontiranje je dvosmjerna ulica: donosi korist nama i onima kojima smo odlučili pomoći. Posvećivanjem svoga vremena stječemo nove prijatelje, širimo vidike i nadograđujemo socijalne vještine.

Volontiranjem unaprjeđujemo socijalne vještine

Dok su neke osobe po prirodi vrlo otvorene, druge su sramežljive i teško stječu nova poznanstva. Volontiranje nam pruža mogućnost razvijanja i uvježbavanja socijalnih vještina jer smo u stalnom kontaktu s osobama s kojima imamo zajedničke interese. Nakon toga lakše je proširiti veze, upoznati više prijatelja i ostvariti kontakte.

Volontiranje je dobro za psihofizičko zdravlje

Volontiranjem podižemo samopouzdanje, samopoštovanje i općenito zadovoljstvo životom. Čineći dobro za druge i zajednicu, stječemo prirodan osjećaj postignuća. Uloga volontera pruža osjećaj ponosa i osobne vrijednosti. Što smo zadovoljniji sobom, to je vjerojatnije da ćemo pozitivno gledati na svoje životne i buduće ciljeve.

Volontiranje nosi optimizam

Jedan od ključnih čimbenika pesimizma jest socijalna isključenost. Volontiranjem se ostvaruje kontakt s drugima, koji doprinosi uspostavljanju čvrstog sustava podrške koji nam može pomoći kada se suočavamo s izazovima.

Volontiranjem možemo unaprijediti karijeru i steći profesionalne vještine

Volontiranje pruža mogućnost stjecanja vještina koje se primjenjuju na radnome mjestu, kao što su timski rad, komunikacija, rješavanje problema, planiranje, upravljanje zadacima i organizacijom. Mnoge volonterske pozicije uključuju dodatnu, ciljanu izobrazbu.

Volontiranjem možemo steći vrijedno iskustvo

Volontiranje nam pruža priliku da isprobamo različita zanimanja bez dugoročnih obaveza. To je odličan način da steknemo iskustvo u različitim poslovima (npr. volontiranje s djecom, na glazbenim festivalima, u dobrovoljnom vatrogasnom društvu...). Volontiranje također može pomoći pri upisu na željeni fakultet, ali i koristiti budućoj karijeri, može biti odskočna daska za pronalazak posla.

Volontiranje donosi zabavu i mogućnost istraživanja vlastitih interesa

Volontiranje je zabavan i jednostavan način koji omogućuje istraživanje svojih interesa. Ono može pružiti zanimljiv i opuštajući bijeg iz svakodnevne rutine, kao i probuditi kreativnost, motivaciju i viziju, koje ćete prenijeti u svoj privatni i profesionalni život.

(korišteno: Generacija za V - Priručnik o volontiranju za srednjoškolce)


Zdravstvena škola Split