2021-10-22 22:24:44

Zdravstvena škola u "72 sata bez kompromisa"

Projekt „72 sata bez kompromisa“ međunarodni je volonterski projekt koji animira mlade i promiče solidarnost, zajedništvo, kreativnost i volonterstvo. Projekt se provodi u deset europskih država među kojima je i Hrvatska.

Ove godine, nakon prošlogodišnje stanke, naši učenici prijavili su se za sudjelovanje. Učenici su podijeljeni u tri različite grupe. Jedna grupa učenika bila je zadužena za kuhanje večere u pučkoj kuhinji, druga je čistila prostor uz rijeku Cetinu a treća grupa (s jednom našom učenicom) provela je dan s djecom s teškoća na terapijskom jahanju. U ove tri volonterske akcije sudjelovalo je 18 učenika naše škole.

Pod opširnije pročitajte kako im je bilo i pogledajte fotografije.

Kuhanje za beskućnike

U petak, 15.10. uputili smo se do Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu gdje se održala sama akcija. Na ulazu nas je dočekao naš voditelj, chef Duje Gale te srdačno ugostio. Ušavši u kuhinju, uputio nas je što ćemo raditi te nam je rekao neke informacije o beskućništvu na području grada Splita. Od jela smo pripremali pizzu s piletinom i burek (s mesom, naravno). U 15 sati smo zavrnuli rukave (što zbog same akcije, što zbog topline u kuhinji) i krenuli raditi: jedni su rezali piletinu, drugi su pak “plakali” uz luk, treći ribali sir... Kad bi se odradila jedna komponenta, prebacili bismo se na iduću. Posao je tekao vrlo brzo i glatko.

Uz rad smo se upoznali, pjevali smo i smijali se. Naš dio smo obavili do 17 sati, nakon čega je bio red na pećnici. Sve smo završili, ispekli i zapakirali te odnijeli u Centar za beskućnike. Tamo su nas dočekali s osmijesima koje je trebalo brzo prekriti, jer ipak, corona je... Nakon što smo dostavili naše specijalitete, međusobno smo se pozdravili s nadom da ćemo se ponovno vidjeti u sličnim akcijama te smo se razišli sa zadovoljstvom u srcu jer smo kvalitetno utrošili svoje vrijeme i pomogli onima kojima je to zaista bilo potrebno.

Čišćenje prostora uz rijeku Cetinu

U subotu, 16.10.2021. već u osam sati bili smo spremni za polazak u Omiš. Nakon dolaska u Omiš imali smo organizirani prijevoz do mjesta gdje smo započeli s čišćenjem koje je bilo  udaljeno 6 km od grada. Imali smo osigurane rukavice i velike vreće za smeće te ručak koji smo dobili u hotelu na dolasku. Nakon što je svatko dobio svoju opremu podijelili smo se u dvije grupe i krenuli uz cestu prema Omišu sakupljati otpad.

Akcija je trajala od 10 pa sve do 17 sati. Potrudili smo se sakupiti sav otpad, od bačenih maramica, boca, šalica za kavu za vani sve do potrganih stolica. Neki od nas zavlačili su se među grmove i skakali u rupe dok su drugi nosili vreće. Međutim svatko je odradio svoj dio posla i trud se isplato. Iako smo proveli dan skupljajući tuđi otpad sve smo odradili „bez po muke“ i sa smiješkom na licu.

Prolaznici u automobilima pozdravljali su nas i mahali nam, a svi koji su čuli da smo iz Splita došli čistiti Omiš gledali su nas s čuđenjem i rekli ''Svaka vam čast.''. Kada smo završili svi smo bili zadovoljni odrađenim poslom i ponosni na sebe što smo sudjelovali u ovoj akciji.

Terapijsko jahanje za djecu s teškoćama

Sretna sam što sam imali priliku sudjelovati u akciji u kojoj smo proveli vrijeme s djecom s teškoćama Udruge Prijatelji. Zajedno smo išli na terapijsko jahanje na malu farmu u neposrednoj blizini Trogira. Uz druženje s našim novim malim prijateljima volonteri su imali priliku usavršiti i neke nove vještine poput jahanja, razbacivanja sijena, mužnje mlijeka itd. Bio je ovo jedan ispunjen dan u kojem sam stvorila lijepe uspomene.

 

Napisale: Nina Grbić, 4.f, Mislava Guberac, 4.f, Karmen Amižić, 4.e


Zdravstvena škola Split