2021-11-11 16:57:45

Svjetski dan šećerne bolesti

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenoga. Pod opširnije pročitajte tekst koji su pripremile naše učenice.  

Ako imate dijabetes, vaše tijelo nije u stanju pravilno obraditi i koristiti glukozu iz hrane koju jedete. Postoje različite vrste dijabetesa, svaka s različitim uzrocima, ali svi dijele zajednički problem prevelike količine glukoze u krvotoku. Liječenje uključuje lijekove i/ili inzuline. Neke vrste dijabetesa mogu se spriječiti usvajanjem zdravog načina života.

Što je dijabetes?

Dijabetes se događa kada vaše tijelo nije u stanju primiti šećer (glukozu) u svoje stanice i iskoristiti ga za energiju. To rezultira nakupljanjem dodatnog šećera u vašem krvotoku. Loše kontrolirani dijabetes može dovesti do ozbiljnih posljedica, uzrokujući oštećenje širokog spektra tjelesnih organa i tkiva – uključujući srce, bubrege, oči i živce.

Zašto je moja razina glukoze u krvi visoka? Kako se to događa?

Proces probave uključuje razlaganje hrane koju jedete na različite izvore hranjivih tvari. Kada jedete ugljikohidrate (na primjer, kruh, rižu, tjesteninu), vaše tijelo ih razlaže na šećer (glukozu). Kada je glukoza u vašem krvotoku, potrebna joj je pomoć - "ključ" - da dođe do svog konačnog odredišta gdje se koristi, a to je unutar stanica vašeg tijela. Ova pomoć ili "ključ" je inzulin. Inzulin je hormon koji proizvodi vaša gušterača. Gušterača oslobađa inzulin u krvotok. Inzulin djeluje kao "ključ" koji otključava "vrata" stanične stijenke, što omogućuje glukozi da uđe u stanice vašeg tijela. Glukoza osigurava energiju tkivima i organima potrebnu za pravilno funkcioniranje. Ako imate dijabetes: vaša gušterača ne proizvodi inzulin ili ga ne proizvodi dovoljno ili gušterača proizvodi inzulin, ali stanice vašeg tijela ne reagiraju na njega i ne mogu ga koristiti kako bi inače trebalo. Ako glukoza ne može ući u stanice vašeg tijela, ostaje u vašem krvotoku i razina glukoze u krvi raste.

Koje su različite vrste dijabetesa?

PREDIJABETES: razina glukoze u krvi je viša od onoga što se smatra normalnom, ali nije dovoljno visoka da se kvalificira kao dijabetes.

DIJABETES TIPA 1: gušterača ne proizvodi inzulin.

DIJABETES TIPA 2: gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga vaše tijelo ne može učinkovito koristiti

GESTACIJSKI DIJABETES: trudnice ne mogu proizvesti i koristiti sav inzulin koji im je potreban.

Što uzrokuje dijabetes? Uzrok dijabetesa, bez obzira na vrstu, je prevelika količina glukoze koja cirkulira u vašem krvotoku. Međutim, razlog zašto je vaša razina glukoze u krvi visoka razlikuje se ovisno o vrsti dijabetesa.

Uzroci dijabetesa tipa 1: Ovo je bolest imunološkog sustava. Vaše tijelo napada i uništava stanice u gušterači koje proizvode inzulin. Bez inzulina koji bi omogućio glukozi da uđe u vaše stanice, glukoza se nakuplja u vašem krvotoku. Geni također mogu igrati ulogu kod nekih pacijenata. Također, virus može izazvati napad imunološkog sustava.

Uzrok dijabetesa tipa 2 i predijabetesa: stanice vašeg tijela ne dopuštaju inzulinu da radi kako bi trebao, pustiti glukozu u svoje stanice. Stanice vašeg tijela postale su otporne na inzulin. Vaša gušterača ne može pratiti i proizvoditi dovoljno inzulina da prevlada ovaj otpor. Razina glukoze raste u vašem krvotoku.

Gestacijski dijabetes: Hormoni koje proizvodi placenta tijekom trudnoće čine stanice vašeg tijela otpornijima na inzulin. Vaša gušterača ne može proizvesti dovoljno inzulina da prevlada ovaj otpor. Previše glukoze ostaje u vašem krvotoku.

KAKO SPRIJEČITI DIJABETES TIPA2

Iako se čimbenici rizika za dijabetes poput obiteljske anamneze i rase ne mogu promijeniti, postoje i drugi čimbenici rizika nad kojima imate određenu kontrolu. Usvajanje nekih od dolje navedenih navika zdravog načina života može poboljšati ove promjenjive čimbenike rizika i pomoći smanjiti vaše šanse za dobivanje dijabetesa:

zdrava prehrana, kao što je mediteranska ili Dash dijeta budite fizički aktivni smršavite ako imate prekomjernu težinu smanjite stres (naučite tehnike opuštanja, vježbe dubokog disanja, svjesnu meditaciju, jogu i druge korisne strategije) ograničite unos alkohola adekvatna količina sna (obično 7 do 9 sati). prestani pušiti . uzimajte lijekove – za upravljanje postojećim čimbenicima rizika za bolesti srca (npr. visoki krvni tlak, kolesterol) ili za smanjenje rizika od razvoja dijabetesa tipa 2 – prema uputama vašeg liječnika ako mislite da imate simptome predijabetesa, obratite se svom liječniku

Izradile učenice: Nikolina Baleta i Antonia Zoko, 4.g razred, uz mentorstvo nastavnica Nediljke Petrovski i Vesne Gotovac


Zdravstvena škola Split