2022-04-13 16:49:38 POSJET PHARMAGAL d.o.o. U subotu, 10. travnja 2022. godine, održala se terenska nastava - posjet tvrtki Pharmagal d.o.o. u Dugopolju, a u svrhu stjecanja novih znanja iz predmeta Industrijska proizvodnja lijekova i Kemija prehrane. Tvrtka je u vlasništvu Ljekarne Splitsko-dalmatinske županije, registrirana za proizvodnju lijekova i medicinskih proizvoda, te promet lijekova na veliko i malo.
Slika 1.: Zgrada Galenskog laboratorija u Dugopolju Zanimljivim predavanjima prisustvovali su farmaceutski tehničari četvrtog razreda, zajedno s profesoricama farmaceutskog aktiva naše škole, mr.ph. Dianom Vukušić i dipl.ing.biotech. Teom Carić. Pročitajte više pod opširnije. Slike 2. i 3.: Učenici i profesorice ispred škole prije polaska Po dolasku u Dugopolje, dočekao nas je direktor, mr.ph. Tihomir Pandurić, predstavio nam plan realizacije našeg posjeta te nas upoznao s djelatnicima, magistrima farmacije, koji su nas vodili kroz određene dijelove tvrtke: Nadalinom Zanki Bikić, Larom Ramić i Lovrom Zekanom. Bili smo podijeljeni u 3 grupe kako bismo organizirano mogli vidjeti što više prostorija, uređaja i upoznati se s njihovim specifičnostima. Slika 4.: Direktor Tihomir Pandurić, mr.ph Slika 5.: Profesorice ispred tvrtke Za početak, objasnili su nam izgled zgrade, sa svim podjelama unutar iste. U staklenom dijelu nalaze se uredi, dok ostatak čine prostori za razvoj, analizu i proizvodnju pripravaka. Sistematična podjela uvelike olakšava svakidašnji rad djelatnika jer omogućava nesmetano cirkuliranje svih faza proizvodnje. U lijevom dijelu smještene su tekuće, dok je desni namijenjen krutim i polukrutim supstancijama. Radi uspješnog pridržavanja svih mjera opreza, lako hlapljive, zapaljive i otrovne tvari smještene su u podrumu te označene posebnim upozorenjima. Magistra Lara Ramić provela nas je kroz studentski laboratorij koji je ujedno i laboratorij za izradu magistralnih pripravaka. Približila nam je neke od najbitnijih uređaja kojima se koristi u svom radu te proces izrade kapi za oči koje su jedne od osjetljivijih pripravaka za izradu zbog potrebe za aseptičkim uvjetima. Provela nas je kroz laboratorij u kojem se obavljaju preinake i isprobavanje novih pripravaka, a to je iznimno složen proces koji osigurava kvalitetu konačnog proizvoda za korisnika.
Slika 6.: Studentski laboratorij Slika 7.: Prostor za izradu kapi za oči Magistra Nadalina Zanki Bikić pokazala nam je tzv. ,,čiste sobe". Objasnila nam je proces kojeg je nužno poštovati prilikom ulaska u iste. Zahtijeva se nošenje zaštitne odjeće, navlaka za obuću, kapa za glavu i po potrebi zaštitnih naočala. U garderobi je potrebno ostaviti sve osobne stvari, primjerice mobilne uređaje, satove i sl. Osim toga, zabranjeno je nošenje šminke te treba koristiti posebna vrata za ulaz djelatnika, a posebna za ulaz robe. Dio u kojem smo bili je za izradu krutih pripravaka, a tu smo vidjeli strojeve za izradu krema, punjenje i pakiranje. Posebno nam je predstavljen stroj koji je stigao iz Švicarske, s odijeljenim segmentima za supstancije ovisno o njihovom agregatnom stanju.
Slika 8.: Čista soba sa strojevima za proizvodnju Slika 9: Stroj za miješanje supstancija podijeljenih prema agregatnom stanju Magistar Lovre Zekan predstavio nam je suvremeno opremljen analitički laboratorij s jednim od najboljih uređaja za analizu kvalitete sastojaka i prozivoda. U sklopu nastavnog predmeta Kemija prehrane mogli smo vidjeti neke od najmodernijih uređaja koji bitno olakšavaju i ubrzavaju cijeli proces (refraktometar, konduktometar, automatske birete, uređaj za određivanje gustoće, automatske vage s 5 decimala...). Najavili su i dobivanje još novih, suvremenih uređaja koji će također značiti veliko rasterećenje djelatnika.
Slika 10.: Kromatograf Slika 11.: Automatska vaga s 5 decimala Politika tvrtke se zasniva na tome da nastoji poboljšavati i unaprjeđivati radne i ekološke uvjete, osviješteno smanjivati utjecaj na okoliš, podizati svijest o raznolikosti i uključivanju, odgovorno upravljati poslom te podupirati najviše etičke standarde na svakoj stepenici stvaranja kvalitetnog proizvoda – od istraživanja i razvoja do prodaje i marketinga. Ključne tehnologije vezuju se uz proizvodnju sterilnih farmaceutskih otopina i polučvrstih oblika. S obzirom na veliki raspon mogućnosti završnog pakiranja, sterilne linije mogu dozirati do nivoa poluproizvoda koji se kasnije mogu završno opremiti na različitim linijama, ovisno o potrebama tržišta i kupaca. Na kraju obilaska mogli smo se neformalno podružiti i opustiti uz sokove i sendviče koje su nam pripremili naši domaćini. Zahvalni na dobivenoj prilici da se pobliže upoznamo sa ovako iznimnim, suvremenim pogonom, ugodnoj dobrodošlici i poklonima, nadamo se i budućim susretima! Napisale: Jelena Barbić, Nina Grbić, Maja Sabljić, Tina Vukorepa, 4.F |
Zdravstvena škola Split |