2022-06-02 14:57:30 TERENSKA NASTAVA SANITARNIH TEHNIČARA 3.E-OBRADA VODE (DIVULJE I ZAGRAD) Dana 25. svibnja 2022. godine u sklopu nastavnog predmeta Pretraga voda napravili smo izlet, uz pratnju profesorice i razrednice Tee Carić. Na ovaj divan i sunčan dan posjetili smo splitski vodovod i kanalizaciju jedinica CUPOV (centralni uređaj za pročišćavanje vode) Divulje te pročišćivač pitke vode (rijeke Cetine) Zagrad pored naselja Gata - omiški vodovod. Svrha terenske nastave je bila vidjeti u praksi način rada pročišćavanja pitke vode i kanalizacije tj. otpadne vode, odgovornost pri radu s vodom te osvijestiti veliku važnost vode s obzirom da su naše vode jedne od najčišćih voda u cijeloj Europi…Naravno, uz sve to smo se zaustavili i na vidikovac iznad kipa Mile Gojsalić s pogledom na kanjon Cetine S našim mini busom uputili smo se put Divulja gdje su nas lijepo primili, a voditelj dipl.ing. Mario Banovac nam je objasnio sve etape rada uređaja. U prvoj fazi pročišćavanja vode u CUPOV-a Divulje vidjeli smo mehaničku preradu vode kojom se uklanjaju krupne, raspršene i plutajuće tvari. To je moguće zbog različitih vrsta rešetki, pjeskolova, uređaja za uzimanje uzoraka i obradu zraka te stanica za prihvat i obradu septika. Otpadne vode dotječu iz mreže naselja Kaštela preko CS Resnik, a iz smjera Trogira preko CS Brigi te iz Zračne luke Split. Po izlasku iz cjevovoda voda dotječe glavnim kolektorom do ulaza u objekt rešetki CUPOV-a. Na ulazu u zgradu ugrađene su dvije rešetke čija je uloga izdvajanja najgrubljih sadržaja iz sirove otpadne vode.
Nizvodno od automatske grube rešetke nalaze se dva automatska fina sita. Otpad s finih sita prebacuje se u kompaktor te dalje u zatvorene spremnike otpada. U zgradi sa sitima nalazi se i jedna stanica za prihvat septika. Stanica je opremljena vlastitim napojno upravljačkim ormarom, uređajem za čitanje kodiranih kartica, mjeračem protoka, mjeračem pH vrijednosti i elektromotornim ventilom. Nastavno na zgradu sa sitom izvedena je zgrada s aeriranim pjeskolovom s dvije paralelne komore i zajedničkim pokretnim mostom crpki za pijesak te površinskog zgrtača masnoća. Sustav za odvajanje pijeska i masnoća sastoji se od pokretnog mosta i uronjive crpke za prebacivanje pijeska prema uređaju za ispiranje. Svi zatvoreni prostori u kojima postoji mogućnost emisije neugodnih mirisa riješeni su odsisnim ventilacijskim podsustavom, s ventilacijskim kanalima koji vode na zajednički uređaj za pročiščavanje zraka-biofilter. Taj biološki filter se u budućnosti očekuje.. Nakon stručnog posjeta u Divuljama uputili smo se prema pročiščivaću Cetine u Zagradu. Vozili smo se preko Žrnovnice i Srinjina do spomenika Mile Gojsalić naše povijesne junakinje koja je odigrala važnu ulogu u borbi protiv Turaka. Prekrasan pogled na kanjon Cetine morali smo ovjekovječiti.
Dočekali su nas jako ljubazni djelatnici dipl.ing. Lana Lekšić i voditelj uređaja koji su nas proveli kroz detaljan proces pročišćivanja vode, sve od dotoka rijeke Cetine do finalnog produkta vode za piće koju pijemo u kućanstvima. Prvo su nas uveli u prostoriju gdje se vrši mehaničko uklanjanje nečistoća iz vode (kamenja, lišća, grana…) zatim smo ušli u prostoriju gdje se nalaze četiri bazena u kojima se odvijaju tri faze pročiščavanja s kvarcnim pjeskom. Proces pročišćavanja s kvarcnim pjeskom i šljunkom te zrakom pročišćavaju vodu od većih onečišćenja sve do završne faze kloriranja koja se vrši sa natrijevim hipokloritom.
Došli smo i do posljednje prostorije i faze gdje kemičarka vrši svakodnevno provjeravanje doze klora u bazenima. Mora pratiti dozvoljene doze klora koja iznosi 0,5 mg klora/l maksimalno. Iz tih bazena nakon završenog procesa kloriranja i potvrde da ima dovoljno rezidualnog klora (kojeg mora biti da budemo sigurni da je dezinfekcija vode uspješno obavljena) tada tek voda može ići cjevovodom do mjesta kojeg Cetina napaja pitkom vodom, a to su Omiš i okolna sela, Brač, Šolta i dio Hvara. Također smo posjetili i laboratorij u kojem kemičarka vrši potrebna organoleptiča i kemijska ispitivanja vode, redovito ispituje ispravnost vode za piće nakon postupka kloriranja. Osim sto smo vidjeli kako izgleda proces pročišćavanja voda, družili smo se i uživali u van nastavnim aktivnostima, jedva čekamo slijedeću terensku nastavu. „Voda je naše blago-čuvajmo je!“ Napisali: Nika Grubišić, Martina Zolje, Anamarija Budiša, Nino Bilčić Fotografirale: Lana Petričević, Lucijana Vantić, Ana Juričić, Lucija Juričić, 3.e |
Zdravstvena škola Split |