2022-06-07 14:56:59

WORD SEA DAY - SVJETSKI DAN MORA I OCEANA (8. LIPNJA)

Povodom Svjetskog dana mora i oceana javnost se upoznaje s utjecajem ljudskog djelovanja na mora i oceane. Poziva se na aktivnije uključivanje u globalni pokret za zaštitu mora i oceana. Iako je obilježavanje Svjetskog dana oceana predloženo još 1992. godine na Konferenciji Ujedinjenih naroda o zaštiti okoliša i razvoju održanoj u Rio de Janeiru, tek je službena odluka Generalne skupštine UN-a o obilježavanju Svjetskog dana oceana iz 2008. godine pokrenula cijeli niz akcija zaštite mora i oceana širom svijeta.

Pročitajte više pod opširnije. 

Dvadeset i pet godina nakon prvog prijedloga obilježavanja Svjetskog dana oceana, od 5. do 9. lipnja 2017. održana je  konferencija UN- a oceanima sazvana s ciljem podržavanja provedbe 14. cilja UN-ove Agende za održivi razvojOčuvati i održivo koristiti oceane, mora i morske resurse za održiv razvoj.

Dan oceana se obilježava s ciljem podizanja svijesti o vrlo važnoj ulozi koju oceani imaju u našem svakodnevnom životu. Oni su pluća našeg planeta i daju nam većinu kisika koji udišemo, glavni su izvor hrane i lijekova, snažno utječu na klimu i bitan su dio biosfere. Ovaj dan ujedno je prilika za upoznavanje i otkrivanje bogatstva raznolikih staništa oceana te osvješćivanje našeg utjecaja u smislu poticanja na promjene odnosa prema oceanima i morima. Naposljetku, ovo je dan kada zajedno slavimo ljepotu i bogatstvo naših mora i oceana. Biologinja i ekologinja  Rachel Carson (1904.-1964.) pisala je knjige o morskom svijetu i među prvim znanstvenicima se zalagala za zaštitu mora i okoliša.

Radila je na istraživanju utjecaja DDT na morski svijet i bila aktivna na prikupljanju dokaza za onečišćenje mora kemikalijama.

Prva je objavila znanstvene radove koje dokazuju veliku štetnost DDT-a za mora, oceane i okoliš. Vodila je „ratove” s velikim kemijskim kompanijama.

OCEAN (lat. Oceanus prema grčkom bogu mora Oceanu) je velika kontinuirana masa mora koja prekriva 3/4 ili 71% zemljine površine.

Pet je oceana na zemlji: Arktički, Atlanski, Indijski, Tihi i Južni ocean. Međusobno povezani čine Svjetski ocean a naše Jadransko more ,kao dio Sredozemnog mora je njegov dio. Naše Jadransko more zadnjih godina nažalost postaje sve više onečišćeno zbog nekontroliranog razvoja turizma i povećanog pomorskog prometa. Neka na ovaj dan svi razmislimo kako očuvati naš Jadran za buduće naraštaje.

Kako se bliži kraj nastavne godine vjerujem da većina razmišlja o svom malom dijelu morskog raja za ovo ljeto. Ako vas zanima kakvoća i ispravnost mora u Splitsko Dalmatinskoj županiji možete podatke pročitati u dokumentu NZZJZ SDŽ na poveznici:  more

Dokument nam je ljubazno ustupila dr.sc. Tatjana Puljak, voditeljica odsjeka za ispitivanje mora i okoliša sa NZJZSDŽ. Laboratorij zavoda je ovlašten za sanitarno ispitivanje mora i jednom godišnje daje izvješće o kakvoći mora u našoj županiji. Članovi školske grupe „Mladi istraživači „ ,Tim- MORE“ započeo je projekt ispitivanja kakvoće mora na plažama u Splitu, također i oborinskih i otpadnih voda koje se ulijevaju u more na plažama Trstenik i Bačvice. Projekt radimo u laboratoriju za ispitivanje mora, NZZJZ SDŽ ,gdje su nas primile dr.sc. Tatjana Puljak i dr.sc. Mirna Mamić. Projekt nastavljamo iduće školske godine, a po završetku učenici će ga predstaviti na Smotri učeničkih projekata zdravstvenih škola RH. U galeriji možete pogledati dio ispitivanja koje su započeli učenici  Donatella Dadić, 3.E razred i Antonio Zerdum, 2.C razred. Također možete pogledati zabavnu prezentaciju „Bačvice“- kao uvod u stručni dio koji radimo i nastavljamo dogodine. Zadnji dio prezentacije je za naše profesore, članove aktiva TZK, J pripremio naš Antonio. Poveznica: more

Pratite nas i dalje. Sretan i uspješan kraj nastavne godine sa što manje stresa i ugodno dugo toplo ljeto učenicima, roditeljima i djelatnicima  žele članovi grupe „Mladi istraživači“ s nastavnicom Ines Mišetić Lašić.


Zdravstvena škola Split