2022-11-04 10:40:59

Europski dan laboratorijske medicine

Prvi put se obilježava Europski dan laboratorijske medicine, 05.11.2022. Važno je povezati laboratorijsku djelatnost i njezino sudjelovanje u zdravlju pojedinca i cjelokupnog društva. Vidjet ćemo kako to vide naši laboranti i što su sve naučili u našim laboratorijima. Kliknite na sliku i pogledajte. 

Pročitajte više pod opširnije. 

Laboratorijska medicina je zdravstveno i znanstveno područje čiji je cilj postaviti dijagnozu potrebnu za sprječavanje razvoja bolesti i praćenje uspješnosti terapije.

70% kliničkih liječničkih odluka se temelji na laboratorijskim pretragama.

Analitički laboratorij, biokemijski, hematološki, kemijski, imunološki, citološki, histopatološki, mikrobiološki (virološki, bakteriološki, mikološki, parazitološki) laboratorij.

Laboratoriji provode opće i specijalističke pretrage iz područja biokemije, hematologije, koagulacije, imunologije, analitičke toksikologije, molekularne dijagnostike i mnoge druge pretrage.

Medicinska biokemija obuhvaća biološku analizu krvi, mokraće i ostalih fizioloških uzoraka ispitanika u svrhu prosudbe i razumijevanja ljudskog zdravlja i bolesti.

POVIJEST:

Hipokrat (4.st.p.n.e.) je u vijeme antičke Grčke shvatio značenje pregleda mokraće te je povezao s nekim bolestima. Iako se smatra mladom znanstvenom disciplinom, njezini počeci zapisani su u dubokoj povijesti. Od kušanja urina do mikroskopije i molekularne dijagnostike, usavršavanje do današnjih dijagnostičkih tehnika prešlo je dug put i nastavlja se razvijati vratlomnom brzinom. Povijest laboratorija je priča o medicinskoj evoluciji od empirijskih do eksperimentalnih tehnika i dokazuje da je klinički laboratorij pravi izvor medicinske ovlasti.

5.studenoga

IFBLS (International Federation of Biomedical Laboratory Science) je 1966. proglasila međunarodni Dan medicinsko laboratorijskih djelatnika u cilju promocije struke o ključnoj ulozi njenih djelatnika u dijagnostici i preventivnoj zdravstvenoj zaštiti.

DJELATNICI

Specijalisti medicinske biokemije nositelji su timova i voditelji odjela u medicinsko-biokemijskim laboratorijima. Uz njih u timu rade laboratorijski tehničari i prvostupnici medicinsko-laboratorijske dijagnostike.

Magistri medicinske biokemije upravljaju radom laboratorija. Oni su visokoobrazovani zdravstveni stručnjaci koji nakon završenog petogodišnjeg studija medicinske biokemije nastavljaju svoje školovanje u vidu specijalističkog usavršavanja.

Dan otvorenih vrata Zdravstvene škole Split

Na dan otvorenih vrata učenici su se približili svojoj struci i radu sa ljudima. Jako nam se svidjelo i bili smo uzbuđeni čekajući pacijente.Treba imati strpljenja i poštovanja prema njima jer smo tu da bi njima pomogli ne sebi.To je bio jedan drugačiji i zanimljiviji dan od ostalih.

Izradili učenici 4.g razreda, Karla Poljičak, Lucija Maleš i Nina Varvodić uz nastavnice Vesnu Gotovac  i Nediljku Petrovski.


Zdravstvena škola Split