2023-05-12 19:22:48

14. svibnja Hrvatski dan šećerne bolesti

Odlukom Hrvatske Vlade 14. svibanj proglašen je „ Hrvatski dan šećerne bolesti“, a povod za obilježavanje još jednog dana u godini je osvješćivanje stanovništva zbog porasta broja oboljelih i neliječenih od ove kronične bolesti.

Više o dijabetesu pročitajte pod opširnije.

Dijabetes (šećerna bolest)

Predstavlja skupinu kroničnih metaboličkih poremećaja, primarno ugljikohidrata, koji se uslijed nedostatka ili nedovoljnog djelovanja hormona inzulina očituju povećanom razinom glukoze u krvi.

Razlikujemo nekoliko vrsta dijabetesa, od kojih su među poznatijima:

Diabetes tipa 1 kronična je metabolička bolest uzrokovana uništenjem beta stanica Langerhansenovih otočića gušterače što uzrokuje apsolutni nedostatak inzulina i gubitak kontrole nad razinom glukoze u krvi.

Dijabetesa tipa 2 je progresivna, degenerativna, kronična bolest, poremećaj metabolizma glukoze uzrokovan manjkavom funkcijom gušterače i/ili, najčešće neosjetljivošću stanica na inzulin.

Dijabetes tipa 1 se ne može prevenirati, za razliku od tipa 2 na čiju pojavnost, osim genetskih čimbenika, značajno utječu okolišni čimbenici. Moderni način života podrazumijeva dugotrajno sjedenje i smanjenu tjelesnu aktivnost, osobito u urbanim područjima. Međunarodna dijabetička federacija stoga preporučuje bavljenje tjelesnom aktivnošću u trajanju od minimalno 30 do 45 minuta najmanje tri puta tjedno. Nezdrava prehrana je također jedan od ključnih rizičnih čimbenika. Zaslađeni sokovi, manje od tri obroka dnevno, nedovoljan unos voća i povrća, konzumiranje alkohola i zasićenih masnih kiselina značajno doprinose povećanju rizika od obolijevanja.

(Pre)Gestacijski dijabetes važno je postići što bolju regulaciju šećerne bolesti prije trudnoće kako bi se spriječile komplikacije u majke i fetusa tijekom trudnoće i u djeteta tijekom i nakon poroda.

Komplikacije:

Ako se ne liječi dijabetes može uzrokovati komplikacije kao što su srčani udar, sljepoća, zatajenje bubrega te amputacija udova.

Godišnja dijabetička kontrola

Ako imate šećernu bolest važno je redovito ići na kontrole kod liječnika, iako se možda osjećate dobro i nemate tegobe.
Osim specifičnih kontrola koje inače provodi liječnik, važno je obaviti godišnju dijabetičku kontrolu jer se tako dobije kompletna slika Vašeg zdravstvenog stanja. 

Edukacijom možemo utjecati na unapređenje zdravlja, ranom otkrivanju i liječenju šećerne bolesti, spriječavanju komplikacija te podizanju kvalitete života oboljelih.

Pripremila: Marta Novaković 3.G razred

Mentori: Vesna Gotovac, bacc.med.lab.dijag. i Nediljka Petrovski, bacc.med.lab dijag.


Zdravstvena škola Split