2023-06-28 13:36:03

Posjet barokomori

U lipnju 2023. godine u sklopu predmeta „Kronične rane“ učenici 4. a i 4. b razreda Zdravstvene škole u Splitu, uz pratnju nastavnica Tomislave Perišić i Božene Šego posjetili su  barokomoru Zavoda za pomorsku medicinu u Splitu.

Zavod za pomorsku medicinu u javnosti se najčešće vezuje uz spašavanje života odnosno uz liječenje u barokomori, a u zadnjih 30 godina odrađeno je više od 600 žurnih intervencija. Stručni tim barokomore u sastavu: doktor medicine, medicinski tehničar , operater visokotlačnih sustava, cijele su godine neprekidno u pripravnosti za liječenje hitnih stanja, bilo da je riječ o stradalim roniocima ili ostalim hitnim kliničkim stanjima.

Pročitajte više pod opširnije i pogledajte fotografije. 

Svrha terenske nastave bila je vidjeti u praksi način rada Hiperbarične oksigenoterapije, koja  je prirodna poput disanja. Hiperbarična oksigenoterapija (HBOT) je postupak u kojem udišemo čist kisik u komori pod povišenim atmosferskim tlakom kako bismo unaprijedili prirodnu moć izlječenja našeg tijela. U normalnim uvjetima, razina kisika u našim arterijama je 100mm Hg. Ako se tlak povisi na 2 ATA, razina kisika u našim arterijama poraste na 1400 mm Hg, što je 14 puta više nego u normalnim uvjetima.

Hiperbarična oksigenoterapija jedna je od najučinkovitijih i 100% prirodnih metoda za smanjenje upala, brže zacjeljivanje rana i unaprjeđenje i tjelesnih i kognitivnih sposobnosti.

Postupak udisanja kisika u komori pod tlakom pomaže tijelu da dobije dodatne količine kisika i transportira ga u krvne stanice, krvnu plazmu, likvor i druge vitalne tekućine. Povećan dovod kisika do oštećenih tkiva ubrzava izlječenje i donosi olakšanje.

Treba konzultirati liječnika prije početka bilo kojeg protokola HBOT, kako bi se odredilo je li sigurno da potencijalni pacijent koristi komoru za HBOT i utvrdilo da nema nikakva stanja koja onemogućuju taj tretman – klaustrofobiju, pneumotoraks, kroničnu opstruktivnu bolest pluća, prethodne kirurške zahvate na uhu, nekontrolirano visoku temperaturu, kronični sinusitis i infekcije gornjih disajnih puteva itd.

Pacijentima se ne savjetuje da lete, rone ili puše najmanje 24 sata prije ili nakon terapije. U komori za HBOT, pacijent se podvrgava kontroliranoj ventilaciji, a medicinski djelatnik ga stalno prati zbog eventualne barotraume, poteškoća s disanjem, bolova u zglobovima, privremenih problema s oštrinom vida, gastrointestinalnih bolova, trnjenja ili drugih komplikacija.

Veliko HVALA svim djelatnicima Zavoda za pomorsku medicinu u Splitu, a posebno natporučnici Diani Ujević, višoj medicinskoj sestri , što su omogućili učenicima naše škola da prisustvuju predavanjima koja su bila poučna i zanimljiva kako našim nastavnicama tako i učenicima koji su bili oduševljeni.

 


Zdravstvena škola Split