2024-01-31 08:55:12

DAN CRVENIH HALJINA #nosi crveno

Svake godine prvi se petak u veljači obilježava kao Dan crvenih haljina.

Javnozdravstvena kampanja „DAN CRVENIH HALJINA“ pokrenuta je kako bi se podigla svijest o moždanom udaru kod žena koji je nedovoljno prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen.

U Hrvatskoj je Hrvatsko neurološko društvo 2019. godine pokrenulo kampanju „Dan crvenih haljina“ posvećenu borbi protiv moždanog udara u žena, a obilježava se prvog petka u veljači, ove godine je to u petak, 2. veljače. 

U 2022. godini od moždanog udara u Republici Hrvatskoj umrlo je 4389 osoba, odnosno 7,5% svih umrlih. Od toga je 1846 umrlih muškarca (6,6% od svih umrlih muškaraca) i 2 443 umrlih žena (8,4% od svih umrlih žena).

U istom vremenu u Splitsko-dalmatinskoj županiji od moždanog udara umrlo je 398 osoba, 185 muškaraca i 213 žena.

Simbol kampanje je crvena haljina – haljina kao univerzalna slika žene i crvena kao boja zdravlja, života i živosti, ali i upozorenja.

I naša škola petu godinu zaredom obilježava ovu javnozdravstvenu kampanju u petak 2. veljače 2023.

Očekuje vas:

  1. 9.00 – 11.00 (atrij škole)
  • Javnozdravstvena akcija mjerenja glukoze u plazmi i arterijskog tlaka te edukacija o prevenciji moždanog udara (u organizaciji voditeljica projekta Prevencija u Zdravstvenoj – Marijana Gajić, mag.sestrinstva, Martina Unković, mag. sestrinstva i Andrea Zec, mag. sestrinstva i djelatnice službe za epidemiologiju NZJZ)
  1. 11.00 – 13.00 (multimedijska dvorana)
  • Predavanja:

„MOŽDANI UDAR U ŽENA „ - Katija Biskupović, dr. med., Zdravstvena škola

„PRVA POMOĆ KOD MOŽDANOG UDARA“ – Željana Vegar, dr. med., Zdravstvena škola

  • Prikaz slučaja iz prakse (razgovor s novinarkom Kornelijom Livajom) - doc. dr.sc. Krešimir Čaljkušić, dr. med., specijalist neurologije, subspecijalist intenzivne medicine, predstojnik Klinike za neurologiju, KBC Split,
  • Modna revija crvenih haljina naših nastavnica i učenica

Pozivamo sve posjetitelje da obuku nešto crveno (haljinu, majicu, hlače, šal…) i na taj način pruže podršku ženama oboljelim od moždanog udara.

Više o moždanom udaru kao i edukacijski letak koji je izradila učenica Tonka Beović, 4.a možete pročitati pod opširnije.

Moždani udar (cerebrovaskularni inzult, kap) nastaje kao posljedica poremećaja cirkulacije u mozgu što za posljedicu ima smanjen dotok kisika i hranjivih tvari u moždane stanice. Uzrok poremećene cirkulacije može biti začepljenje krvne žile (ishemijski moždani udar) ili pucanje krvne žile (hemoragijski moždani udar). Oba uzroka imaju istu posljedicu, oštećenje moždanog tkiva s nizom neuroloških poremećaja.

Stopa smrtnosti (mortaliteta) raste s dobi i za sve dobne skupine je viša u muškaraca nego u žena, a u dobi 70 i više godina stope smrtnosti u žena se približavaju smrtnosti u muškaraca.

Moždani udar najčešće se klinički očituje poremećajem govora, gubitkom mišićne funkcije ruku, nogu i lica pa se zbog toga za rano prepoznavanje čak i laicima koristi FAST test (facial weaknes, arm weakness, speech problems, time – vrijeme za pozivanje hitne medicinske pomoći).

Žene i muškarci koji imaju moždani udar često imaju sličan skup simptoma, ali žene češće imaju atipične, nejasne simptome.

Upravo zbog toga ti simptomi stvaraju problem, jer često nisu prepoznati kao simptom moždanog udara, a liječenje je često odgođeno.

Specifični simptomi moždanog udara kod žena su gubitak svijesti ili nesvjestica, opća slabost poteškoće ili kratkoća daha, zbunjenost, nereagiranje ili dezorijentacija, nagla promjena ponašanja, uzrujanost, halucinacije, mučnina ili povraćanje bol i štucanje.

Naravno, kao i za sve krvožilne bolesti jako je važna prevencija moždanog udara – kontrolirati redovito faktore rizika kao npr. visok krvni tlak, šećernu bolest, povećane masnoće u krvi; redovito vježbati; jesti puno voća i povrća uz prestanak pušenja i ograničenu konzumaciju alkohola.


Zdravstvena škola Split