2012-11-24 23:06:09

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

17. prosinca 1999. g. UN je i službeno potvrdio 25. studenoga kao

                   Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama

    

   NITKO ne zaslužuje biti zlostavljan !          

U Hrvatskoj je nasilje prema ženama, posebice fizičko, najčešće u obiteljskoj zajednici, koja bi za žene i djecu trebala biti najsigurnije okruženje. O nasilju nad ženama u Hrvatskoj prvi su put prije 14 godina progovorile i na njega reagirale ženske nevladine udruge osnutkom SOS telefona. Nakon toga osnovale su i skloništa za žene i djecu žrtve nasilja u obitelji, te postavile zahtjev za njihovom zakonskom zaštitom. I danas ženske udruge pokušavaju pridonijeti boljoj zakonskoj zaštiti i jačanju društvene svijesti o tom problemu o nasilju nad ženama i djecom u obitelji i društvu. Podaci MUP-a pokazuju da zbog nasilja u obitelji policija prosječno ima 29 intervencija na dan.

U Hrvatskoj  se svakih 15 minuta fizički zlostavlja jedna žena. Podaci su djelomično točni i zapravo umanjeni jer većina nasilja ostaje neregistrirana, a nasilnici su osobe svih profesija i socijalnih struktura. Iz tih razloga žene se samoorganiziraju i otvaraju skloništa za žene žrtve nasilja u obitelji.

Hrvatska ima i obilježava svoj nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u spomen na 22. rujan 1999. kada su na zagrebačkom općinskom sudu ubijene tri žene- supruga u brakorazvodnoj parnici, njezina odvjetnica i sutkinja.

ZAPAMTITE! Nasilje u obitelji uništava obitelj; uništava fizičko i psihičko zdravlje i samopouzdanje žrtve te ostavlja višestruke posljedice na djecu koja su žrtve i svjedoci nasilja u obitelji. Nasilje u obitelji utječe na sve članove obitelji, uzrokuje probleme na poslu, uškoli. Može uzrokovati  teške tjelesne ozljede, čak i smrt žrtve.


Zdravstvena škola Split