2017-10-20 10:03:43

Svjetski dan bioetike 19. listopada

Povodm svjetskog dana bioetike učenici trećih razreda naše Škole smjer: medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege obilježili su na satu Etika u sestrinstvu, seminarskim radom učenika u okviru interaktivne radionice. Tema je izazvala visoku razinu interesa svih učenika i iznjedrila značajne zaključke.

Pretraživanjem dostupne literature učenici su došli do zanimljivih saznanja, dio njih prenosimo u daljnjem tekstu.

Dana 19. listopada 2016. godine u Vijećnici Pravnoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održano je prvo obilježavanje Svjetskog dana bioetike u Hrvatskoj u organizaciji Hrvatske podružnice UNESCO-ove katedre za bioetiku (Croatian Unit of UNESCO Chair in Bioethics).

Poznata je činjenica da je naziv „bioetika“ nastao mnogo prije nego što se to izvorno smatralo,  datira iz 1926. godine, kao i to da je ovaj pojam bio jako blizak suvremenom poimanju integrativne bioetike, danas sve češće korištenog  termina.

Svjetski dan bioetike ima vlastite pravne izvore. Posebno se ističe Opća deklaracija o bioetici i ljudskim pravima, čije je donošenje 19. listopada 2005. godine bilo povod godišnjem obilježavanju Dana bioetike istoga datuma.

Osnovna načela u donošenju odluka u bioetici su: poštivanje pojedinca, činjenje dobra i suzdržavanje od činjenja zla, pravednost te privatnost i povjerljivost. Sva bioetička načela su iznimno važna, a stajališta o tome kojemu  načelu  treba dati prednost razlikuju se ovisno o školama i sustavima koji ih izučavaju. Tako je Aristotel smatrao pravednost vrhuncem moralnosti,  pa  joj je dao   prednost nad ostalim načelima. Kant  se odlučuje za autonomiju pojedinca kao najvažniji princip. Stručnjaci smatraju da su teme koje će biti od važnosti za bioetiku u budućnosti one teme koje se tiču odnosa bioetike i tehnologije te bioetike i umjetne inteligencije.

Razmatrajući odnos medicinskog prava i bioetike, čuju se  mišljenja stručnjaka da nijedno područje nije „glavno“, nego se radi o dva zasebna, odvojena područja,  pa nema razloga za njihovo miješanje ili eliminiranje jednoga u korist drugoga.

U Hrvatskoj su održan Prvi lošinjski bioetički skup od 24. do 26. rujna 2001. u Malom Lošinju pod naslovom »Bioetika i znanost u novoj epohi«, koja je uskoro  stekla međunarodni status, traje do danas. Pozdravnu poruku na otvaranju te, već davne 2001. godine poslao je gos. Van Rensselaer Potter u audio-vizualnom obliku „otac bioetike“ što je ovom prvom bioetičkom simpoziju pribavilo posebnu povijesnu, legitimacijsku i simboličku važnost.

Povodom  ovogodišnjeg obilježavanja  proslave Svjetskog dana bioetike (World Bioethics Day) u ogranizaciji Hrvatske jedinice Unesco Chair in Bioethics pri Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu je opdržana konferencija. Niz predavača  je izlagao o aktualnoj temi koja obilježava Svjetski dan bioetike diljem svijeta: ‘Equality, Justice and Equity’ (Article 10 of Universal Declaration on Bioethics and Human Rights).

Priredili učenici:

3 A Roko Bečko i Petar Mihaljević

3 B Lucija Jurela i Tihana Romac

uz stručno vodstvo Mire Talaja, mag. med. techn., stručna nastavnica

Korištena literatura:

https://www.pravo.unizg.hr/?@=7i9b

http://revija.pravo.unizg.hr/index.php/zpr/article/download/160/82

https://www.bioetika.hr/blog/16-losinjski-dani-bioetike/

http://www.hrfd.hr/losinjski-dani-bioetike/

 


Zdravstvena škola Split