Svjetski dan zdravlja obilježava se svake godine 7. travnja, a ovogodišnji je posvećen zdravlju majki i novorođenčadi uz slogan „Zdravi početci, budućnost puna nade“ (engl. Healthy beginnings, hopeful futures). Svaka žena zaslužuje dobiti potporu u održavanju zdrave trudnoće i poroda, a društvo i zdravstveni sustav trebali bi osigurati bolju postnatalnu skrb za svaku majku i novorođenče.

Kao ciljevi ovogodišnje kampanje navode se osvješćivanje svih nedostatka koji nepovoljno utječu na preživljavanje majki i novorođenčadi, zagovaranje učinkovitih ulaganja koja poboljšavaju zdravlje majki i novorođenčadi, poticanje zajedničke akcije davanja potpore roditeljima, ali i zdravstvenim djelatnicima koju pružaju skrb majkama i novorođenčadi, kontinuirano pružanje korisnih zdravstvenih informacija u svezi trudnoće, poroda i postnatalnog razdoblja.
Svake godine gotovo 300.000 žena i više od 2 milijuna novorođenčadi izgubi život zbog komplikacija povezanih s trudnoćom i porodom, od kojih su mnoge sprječive. Zdravstveni sustavi trebali bi osigurati cjelovitu skrb za majke i novorođenčad, uključujući medicinsku pomoć, mentalno zdravlje, nezarazne bolesti i planiranje obitelji. Cilj je da trudnoća, porod i postnatalno razdoblje budu pozitivna iskustva, omogućujući majkama i djeci ostvarenje punog zdravstvenog i životnog potencijala.
Da bi se ostvarila univerzalna pokrivenost zdravstvenim uslugama potrebni su nam kvalificirani zdravstveni djelatnici koji pružaju kvalitetnu skrb usmjerenu na ljude i kreatori politika koji su spremni ulagati u univerzalnu pokrivenost zdravstvenim uslugama, a što će rezultirati zajednicama koje imaju pristup visokokvalitetnim zdravstvenim uslugama.
Unaprjeđenje kvalitete života moguće je kroz učinkovite i ekonomski isplative intervencije koje smanjuju zajedničke čimbenike rizika i uzroke kroničnih nezaraznih bolesti, čime se ujedno sprječava njihova pojava, smanjuje prijevremena smrtnost i smanjuje opterećenje bolestima.
Hrvatska je u odgovoru na situaciju s ovim bolestima donijela i provodi niz zakonskih i strateških dokumenata. Prepoznata je važnost ulaganja u rano otkrivanje bolesti te se u Hrvatskoj provodi više programa ranog otkrivanja raka koji su dostupni svim građanima i građankama koji/e spadaju u ciljne populacije.
Aktivnosti vezane za tu određenu temu, kao i sredstva potrebna za njih, ne smiju se odnositi samo na dan 7. travnja, već bi se o njima trebalo voditi računa tijekom cijele godine.
Pripremila Paula Tolj, 3.G razred uz mentorstvo nastavnica Vesne Gotovac i Nediljke Petrovski.