POSJET BOGOMOLJAMA

by | lip 13, 2025

Učenici prvih sestrinskih razreda su u sklopu predmeta Građanskog odgoja i obrazovanja posjetili bogomolje u Splitu i razgovarali s predstavnicima vjerskih zajednica. Zajedno s nastavnicom Zrinkom Smoljanović Baburica su posjetili  molitveni prostor Islamske zajednice, sinagogu i pravoslavnu crkvu sv. Save.

U današnje vrijeme kada je globalizacija na svome vrhuncu svakodnevno se spajaju različite kulture. Kako bi se razvila tolerancija i uspješna komunikacija nužno je poznavati barem osnovne elemente kulture, kao što su  običaji, vjerovanje, jezik.. Religija ima neosporiv utjecaj na način na koji ljudi razmišljaju i djeluju. Postavlja temelje  morala i etičkog ponašanja, odnosa prema drugima. Iako se religije razlikuju po mnogo čemu ipak ono najvažnije dijele, a to je moralno i etično ponašanje te empatije prema drugima.

Muslimani u našem gradu nemaju džamiju već mesdžid (molitveni prostor) koji se nalazi pedesetak metara sjeverno od Narodnog trga. Iznutra ima obilježja džamije. Prostor kojeg zauzimaju vjernici u molitvi je okrenut prema Meki. Kao i Židovi, žene i muškarci se mole odvojeno. Na zidovima se samo nalaze natpisi koji na arapskom znače ALAH. Kuran je sveta knjiga muslimana koja je objavljena posljednjem Allahovom poslaniku Muhammedu. Period objave počeo je Muhammedovim poslanstvom i trajao je neposredno do pred kraj njegova života, u periodu od 610. do 632. godine u tri grada: Meka, Medina i Jeruzalem.

U sinagogu su nas velikodušno primili gospođa Ana i gospodin Albert. Splitska sinagoga je treća najstarija u Europi , iza praške i dubrovačke. Izvana nema obilježja židovske bogomolje,  iznutra je obnovljena u baroknom stilu. U zapadni zid ugrađen je aron hakodeš, najsvetiji dio hrama okrenut prema Jeruzalemu. Primjetili smo i jedan odvojen prostor za molitvu, za žene. Po židovskom običaju žene i muškarci su odvojeni u sinagogi i pokrivaju glavu tako da budu koncentrirani samo na molitvu. U sinagogi se nalaze i dvije Tore.

 Čuli smo i kako Židovi slave Roš Hašanu (Novu Godinu), i Jom Kipur (Dan pomirdbe), i kako šofarom (rog) najavljuju šabat (subota, dan odmora).

Na mjestu nekadašnjeg ženskog benediktinskog samostana sv. Marije de Taurello iz 12. stoljeća, u blizini gradske ribarnice, smjestila se splitska Srpska pravoslavna crkvena općina koja je osnovana 1922. godine. Prema povijesnim izvorima, 1890. u Splitu su bile samo tri pravoslavne obitelji, da bi taj broj do 1933. narastao na 2000 vjernika. Uz nedovršenu crkvu sv. Save, u prostorima susjedne zgrade, nalazi se sakralni prostor pravoslavne zajednice u Splitu s kojim je učenike upoznao pop Damir.

 

 

 

Skip to content