Posjet sinagogi

by | velj 13, 2025

Učenici 1.a, b i c razreda  su u pratnji nastavnice Zrinke Smoljanović Baburica istraživali utjecaj židovske zajednice na razvoj našeg grada. Posjetili smo njihovu bogomolju- sinagogu. Ljubazno i velikodušno nas je primila gospođa Dražana. Naučili smo puno o njihovoj kulturi, običajima, vjerskim obredima…Naučili smo i kako je važan i potreban suživot i tolerancija među različitim kulturama. Pročitajte pod opširnije.

Sinagoga i židovstvo

Splitska sinagoga je treća najstarija u Europi , iza praške i dubrovačke. Izvana nema obilježja židovske bogomolje,  iznutra je obnovljena u baroknom stilu. U zapadni zid ugrađen je Aron Hakodeš, najsvetiji dio hrama okrenut prema Jeruzalemu. Primjetili smo i jedan odvojen prostor za molitvu, za žene. Po židovskom običaju žene i muškarci su odvojeni u sinagogi i pokrivaju glavu tako da budu koncentrirani samo na molitvu. U sinagogi se nalaze i dvije Tore.

 Naučili smo   kako Židovi slave Roš Hašanu (Novu Godinu), i Jom Kipur (Dan pomirdbe), i kako šofarom (rog) najavljuju šabat (subota, dan odmora). Židovi  na Šabat ne kuhaju, ne upotrebljavaju ništa što je pozvezano s električnom energijom ili motornim pogonom, ne plaćaju, ne puše, ne pišu, ne uključuju radio ili televizijske uređaje, ne idu na kino predstave i u kazalište, ne kartaju se i ne voze po cestama. Šabat nije uobičajen slobodan dan već vjerovanje i prihvaćena zabrana svih aktivnosti. I onih najlakših. Ako želite ugostiti Židova, ne smijete poslužiti svinjetinu, mekušce, …hranu koja nije košer.

                                               

Židovi u Splitu

 U Splitu su prisutni iz vremena selidbe preživjelog stanovništva iz Salone u 7 . stoljeću. Njihov broj u gradu postaje značajan u 16. stoljeću kada Mletačka Republika dopušta naseljavanje veće zajednice iz Španjolske. U istom stoljeću Židov Danijel Rodriga gradi lazaret koji služi kao karantena. Na taj način je smanjen broj oboljelih od kuge, a Split se razvija u značajan trgovački grad na Mediteranu. U Splitu su osnovali i prvu banku, ali i brojne trgovine.  U istom stoljeću na padinama Marjana osnivaju židovsko groblje. Ono je danas spomenik kulture, ali i tolerancije zajedničkog života Splićana i Židova. Jedan od poznatijih Židova je Vid Morpurgo, čija knjižara i dalje ponosno stoji na Pjaci i čeka vjerne kupce knjiga.. Prije Drugog svjetskog rata židovska zajednica je brojala oko 300 članova. Za vrijeme rata većina je odvedena u logore, a broj članova se od tada drastično smanjuje. Danas židovska zajednica u Splitu broji oko 100 članova.  

Skip to content