preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr
 
 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5503515
Ovaj mjesec: 13506
Ovaj tjedan: 1146
Danas: 11
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Hiperbarična oksigena terapija
Autor: Frane Penović, 5. 11. 2007.

U ponedjeljak, 5.11.2007, održana je video konferencija. Doktor Dejan Andrić održao je predavanje o hiperbaričnoj oksigenoj terapiji.

 
U ponedjeljak,5.11.2007.,održana je video konferencija.Doktor Dejan Andrić održao je predavanje o hiperbaričnoj oksigenoj terapiji. Split je bio domaćin konferencije,a uključile su se i Zdravstvene škole iz Zadra, Zagreba i Rijeke. U početku je bilo malih smetnji u povezivanju, ali se sve riješilo. Hiperbarična oksigena terapija je terapija pri kojoj pacijent udise 100-postotni kisik u posebnim komorama.
Te komore mogu biti jednomjesne i višemjesne. U jednomjesnu komoru može stati samo jedan pacijent, a u višemjesne komore može stati do 11 pacijenata. Pri liječenju se u te komore ne smije ništa unositi, te se ulazi gol ili u pamučnoj odjeći.Ovakvom terapijom se liječe razne ozljede, opekline, amputacije, vanjski prijelomi s infekcijom...Ako se već odluči na terapiju onda se u komoru ulazi od 20 do 30 puta ovisno o težini ozljede.Nakon 6 mjeseci ozlijede odlično zacijele.Ako netko naglo ogluši treba odmah doći na liječenje, ,jer što se više odgađa to je manja šansa za da će se sluh vratiti u normalu. Također se ovakvom terapijom mogu ukloniti bubuljice i bore. U komore ne smiju ulaziti osobe sa psihičkim problemima, trudnice (jer to šteti djetetu), ljudi koji pate od klaustrofobije...Cijena jednog ulaska u komoru dođe od 400 do 500 kuna, što znači da jedna terapija stoji oko 9000 kuna. Za studente i đake je popust 10%. Ovakve komore postoje u Puli,Splitu i Zagrebu.
Ova terapija nije nova grana medicine, ona se upotrebljavala još prije 300 godina. Te su se terapije izvodile u drvenim komorama i udisao se 100-postotni kisik. U Hrvatskoj se ova terapija počela primjenjivati prije 30 godina.
Terapiju su koristili i neki naši sportaši zbog treninga ili sportskih ozljeda da bi se što prije oporavili. Janica je išla na ovu terapiju nakon operacija. Naši rukometaši i hokejaši također su išli na terapije.
 
Ovo predavanje je bilo zanimljivo i nadamo se da će ih biti još!!!
 
 
 
                                                               Sastavili: IVONA NIŽETIĆ
                                                                               FRANE PENOVIĆ
Upoznali smo se sa zanimljivom temom i htjeli naučiti i više.
Mogučnost hiperbarične oksigeno terapije
u kliničkoj medicini


Hiperbarična oksigenoterapija razvila se iz ronilačke medicine te u Splitu postoji od 1969. godine na Institutu pomorske medicine.
Henshaw- britanski fizičar koji je prije 30 godina izradio drvenu komoru u kojoj je liječio bolesnike s povišenim ili sniženim tlakom. U svijetu se razvija od 1963.
Hiperbarična oksigenoterapija- HBOT- znanstveno utemeljena metoda liječenja koja se zasniva na udisanju 100% kisika, na tlaku okoline većem od 1 bara. Liječenje se provodi unutar hiperbaričnih komora- barokomora koje mogu biti za jednu ili više osoba (jednomjesne ili višemjesne). Provodi se kod pacijenata koji spontano ili asistirano dišu a s ciljem liječenja raznih bolesti ili stanja.
FIZIOLOŠKI TEMELJI
Povišenjem tlaka okoline povezuje se parcijalni tlak udahnutih plinova u krvi ( u ovom slučaju kisika). Glavni terapijski učinak HBOT-a temelji se na mogućnosti dobivanja kisika u otopljenom stanju i u onim tkivima u kojima je cirkulacija oslabljena te ga inače ne bi mogla dopremiti. Veliki broj ozljeda bolesnika i trovanja te sve inficirane rane su hipotoksične.
ANTIMIKROBNI UČINCI
Hiperbarični kisik- HBO2- nepovoljno djeluje na razvoj mikroorganizma i to na nivou djelovanja antibiotika širokog spektra. Može djelovati direktno i indirektno.
Indirektno-HBO2 poboljšava fagocite.
Direktno-HBO2 djeluje antimikrobno kod anaeroba.
Također pomaže pri zarastanju rana. Obnova oštećenog tkiva, zarastanje rana obavlja se putem fibroplasta koji čine osnovu za razvoj novih krvnih žila. Dužina liječenja i njegovog ponavljanja je individualna. Kod jačih ozljeda može se ići 2-3 puta dnevno. Na nižim tlakovioma 2-2.5 bara jednom dnevno 60-90 minuta, nakon čega slijedi oporavak 4-6 sati a ostalo vrijeme se ostavlja organizmu za autohtonu obranu. Hiperbariča oksigenoterapija smatra se jednom od najefikasnijih pomočnih lijekova.

LISTA INDIKACIJA
Svjetska organizacija za hiperbaričnu oksigenotrapiju je UHMS, dok je europska EUBS. Hrvatska organizacija je Hrvatsko društvo za pomorsku, podvodnu i hiperbaričnu medicinu te je ona odredila koje su indikacije za primjenu oksigenoterapije. Neke od njih su:
-dekompresijska bolest- akutna bolest
-arterijska plinska embolija
-trovanje s CO
-radijacijske ozlijede tkiva
-ugroženi kožni režnjevi
-nagla gluhoća različitog podrijetla
-glaukom otvorenog kuta
-Bellova pareza
-plinska ganagrena, nekrozirajuće infekcije, rane koje sporo zacjeljuju, opekline, osteomijelitis, veliki bubitak krvi…
KONTRAINDIKACIJE
Apsolutna- neizliječeni akutni pneumothorax
Relativni- emfizem, epilepsija, vrućica, trudnoća, klaustofobija, akutna upala pluća, kirurški zahvat na plućima ili ušima…

HBOT- u današnje vrijeme sve više prihvaćen u svijetu kao metoda izbora liječenja neke bolesti i kao značajan pomoćni lijek.
 
Anja Milun, 3a




[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Nulta tolerancija na nasilje!

Klikom na fotografiju otvorite virtualni sandučić i ostavite poruku.

OBAVIJEST O REZULTATIMA NATJEČAJA ERASMUS+ 2022

   
BR. PROJEKTA: 2022-1-HR01-KA122-VET-000077354
Zdravstvenoj školi Split su dodijeljena sredstva za provedbu projekta mobilnosti 20 učenika i 2 nastavnika u pratnji u sklopu projekta Erasmus+ ključne aktivnosti 1 u području strukovnog obrazovanja po nazivom "NOVE VJEŠTINE ZA NAS". Odobreno je ukupno 56.138,00 EUR. Planirana je mobilnost u Dublin, Irska, u ožujku 2023. godine s ciljem obavljanja stručne prakse. Trajanje samog projekta je 12 mjeseci  (01.09.2022.-31.08.2023. god)

Tjedan cjeloživotnog učenja

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih kontinuirano provodi aktivnosti usmjerene na promociju cjeloživotnog učenja te organizira nacionalnu obrazovnu kampanju Tjedan cjeloživotnog učenja koji se ove godine održava od 26.9. do 2.10. 2022.

Tjedan cjeloživotnog učenja svake se godine obilježava u brojnim zemljama na svim kontinentima i s istim ciljevima: senzibilizirati javnost za izgradnju pozitivnog ozračja o važnosti i potrebi cjeloživotnog učenja, promicati kulturu učenja te potaknuti osobnu motivaciju pojedinaca za uključivanje u procese cjeloživotnog učenja.

Nastavnici naše škole uključili su se u provedbu Tjedna cjeloživotnog učenja.

Živimo u vremenu u kojem smo sve više izloženi Sunčevom zračenju uz trend porasta kožnih novotvorina. Više o ovoj temi moći ćete poslušati u četvrtak, 29.9.2022. u 19 sati u online predavanju  Katije Biskupović, dr. med. i  Silvane Karabatić Knezović, dr.med. “Koža pamti" - faktori rizika za razvoj malignih novotvorina kože” putem poveznice. Očekivano trajanje predavanja je 60 minuta.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije oralno zdravlje je stanje zdravih i za funkciju sposobnih zuba i njihovih potpornih tkiva uključujući zdravlje svih dijelova usne šupljine koji sudjeluju u žvakanju. Žvačna funkcija nije jedini cilj u očuvanju oralnog zdravlja nego važnu ulogu imaju i estetika i fonacija. U petak, 30.9.2022. u 13.15 sati u multimedijskoj dvorani škole poslušajte predavanje “Prevencija i zaštita oralnog zdravlja, uloga medinciske sestre i dentalnog tehničara/ke u dentalnom timu” koje će održati Tomislav Buljubašić, dentalni tehničar, Jelena Šilić, dentalna tehničarka i Mira Talaja, mag. med. techn.

Pridružite se ovim zanimljivim predavanjima!


POZIV UČENICIMA (2. i 3. razreda te 4. A i B)

Dragi učenici,

pozivamo vas da i vi budete dio 13. Smotre „E-medica“ koja će se održati 30.rujna – 2.listopada 2022. u Termama Tuhelj. Projekt E-medica predstavlja virtualnu zajednicu svih zdravstvenih škola RH i inozemnih škola (Slovenija, Srbija, Makedonija). Više o samom projektu pročitajte dokumentu https://bit.ly/E-MEDICA, a na poveznici https://adobe.ly/3DlAvmX pogledajte kako nam je bilo na 12. Smotri.

Ukoliko želite biti dio ove velike i hvalevrijedne Smotre na poveznici https://bit.ly/MOTIVACIJSKO-PISMO  napišite svoje motivacijsko pismo (ROK:21.rujna 2022.) zašto baš vas da odaberemo. Oni najkreativniji kreću na „avanturu” – puno lijepih druženja, stjecanja novih prijateljstava i novih znanja.

ŠKOLSKI KOORDINATOR: Marija Jurišić Šarlija

Priloženi dokumenti:
provjera znanja - if.xls

preskoči na navigaciju