Ovaj tjedan: 2026

korisne teme

Dragi roditelji, ovdje ćemo pripremati zanimljive sadržaje koji bi vam mogli koristiti u vašim zadaćama roditelja.

Predlažemo vam da sudjelujete s prijedlozima tema koje možete uputiti :

Ines Roso Perić, šk.psih. : ines.roso-peric@skole.hr

Sanja Perić, šk.pedag. : sanja.peric3@skole.hr

Kako komuniciramo?

Komunikacija je dinamičan i složen proces u kojem ljudi primaju i šalju verbalne i neverbalne poruke da bi razumjeli druge i da bi drugi razumjeli njih. (Havelka, 1998.)

Međusobno možemo komunicirati agresivno, pasivno ili asertivno.

Osobe koje komuniciraju agresivnim stilom najčešće samo zahtijevaju i naređuju. Osobe s ovakvim stilom komuniciranja ne priznaju svoje pogreške i često optužuju i krive druge. Kad kritiziraju usmjereni su na osobu a ne na njeno ponašanje. Ne slušaju sugovornika i često ga prekidaju, zure u njega, glasno govore i agresivno gestikuliraju.

Osobe pasivnog stila komuniciranja većinom šute a ako govore puno pričaju a malo toga kažu. Izbjegavaju raspravu i ne izražavaju svoje mišljenja. Često se ispričavaju, tiho govore i ne gledaju sugovornika u oči.

Osobe asertivnog stila komuniciranja znaju aktivno slušati, jasno, konkretno i direktno iznose svoje misli bez okolišanja. Iskazuju svoja očekivanja i osjećaje, preuzimaju odgovornost za svoja djela i riječi. Prigovore izriču na pozitivan način i znaju pohvaliti druge. Osoba ovakvog stila komuniciranja spremna je ispričati se kad pogriješi.

________________________________________________________________

Koji je vaš stil roditeljstva?

Biti roditelj predstavlja važnu ulogu u životu odrasle osobe. Velik dio svog života provedemo učeći, stječući nova znanja i vještine. Međutim, za  zahtjevnu ulogu roditelja nije potrebno provesti niti jedan dan u školskoj klupi? Je li to opravdano?

Roditelji koli žele dobro odgojiti svoju djecu  trebaju prihvatiti činjenicu da cijeli život traje i odgoj njih samih. Roditelji odnosom prema sebi, prema drugima, prema svojim obvezama, stavovima koje pokazuju odgajaju svoju djecu. Vrlo je važno kakve su roditeljske vrijednosti i koji su prioriteti roditelja jer će te vrijednosti i prioriteti utjecati na razvoj ličnosti samog djeteta.

Mnogi istraživači nastojali su utvrditi kakvi stilovi roditeljstva postoje i što je karakteristično za pojedini stil. Kad se govori o stilovima roditeljstva oni se obično promatraju kroz dvije dimenzije – emocionalna toplina i kontrola.

Pročitajte opise pojedinog roditeljskog stila i pokušajte se pronaći u nekom od njih!

Autoritarni stil roditeljstva je vrlo krut stil roditeljstva. Roditelji  nastoje oblikovati, kontrolirati i vrednovati ponašanja svoje djece s obzirom na unaprijed određen skup pravila koji su sami usvoji i odredili kao jedini ispravan. Ne objašnjavaju pravila, kazne i zabrane. Roditelji koji pokazuju ovakav stil roditeljstva visoko su na dimenziji kontrole ali nisko na dimenziji topline. Djeca ovakvih roditelja su poslušna sve dok se boje da će biti kažnjeni ako se ne pridržavaju pravila. Međutim, kad procjene da ih roditelji ne mogu više kontrolirati često se ponašaju agresivno.

Permisivni stil roditeljstva karakteriziraju mali zahtjevi prema djeci, nedostatak pravila i granica, nedosljednost u reakcijama roditelja na djetetova ponašanja. Isto djetetovo ponašanje nekada može dovesti do kazne a nekada može biti u potpunosti prihvatljivo.  Ovakvi roditelji visoko su na dimenziji emocionalne topline ali su nisko na dimenziji kontrole. Djeca ovih roditelja obično su nezrela, nesigurna u sebe i svoje ponašanje, zabrinuta.

Autoritativni stil roditeljstva temelji se na jasnim pravilima ponašanja. Roditelji potiču razgovor s djecom, osluškuju potrebe djece, žele znati kako se njihova djeca osjećaju i što misle, usmjeravaju djetetove aktivnosti na razuman način. Ovakvi roditelji postavljaju pravila, objašnjavaju razloge postojanja tih pravila i dosljedno reagiraju na poštivanje i nepoštivanje pravila. Roditelji autoritativnog stila visoko su na dimenzijama emocionalne topline i kontrole a njihova djeca sigurna su u sebe, imaju visoko samopoštovanje, rjeđe iskazuju rizična ponašanja.

Zanemarujući roditeljski stil karakterizira nedostatak nadzora na djecom, nedostatak pravila i granica ali i nedostatak topline i potpore. Dijete ovakvih roditelja je neprijateljski raspoloženo prema roditeljima, pokazuje otpor, ne stječe društvene kompetencije i neuspješno je u školi. Kao adolescent pokazuju različite oblike neprihvatljivog ponašanja.

Prepoznajete li se u nekom od ovih stilova? Treba li vaš roditeljski stil neke promjene?

____________________________________________________________________________

ONLINE ŠKOLA

DOKUMENTI ŠKOLE

« Listopad 2020 »

15.10.2020. 13:53
Projekt e-Škole dobitnik nagrade Europske komisije - RegioStars
Svečana dodjela nagrada održala se sinoć u Bruxellesu u okviru Europskog tjedna regija i gradova, slaveći izvanredne projekte kohezijske politike iz cijele Europe, kao i  pilot-projekt e-Škole koji je osvojio ... The post Projekt e-Škole dobitnik nagrade Europske komisije - RegioStars appeared first on CARNET .

14.10.2020. 15:00
HITNO Prekid mrezne povezanosti na podrucju Varazdinske zupanije
Postovani, Uslijed prekida opskrbe elektricnom energijom nasih uredjaja u zupanijskom cvoristu u Varazdinu, doslo je do prekida mrezne povezanosti prema ustanovama na podrucju Varazdinske zupanije. Za sad jos nismo dobili ... The post HITNO Prekid mrezne povezanosti na podrucju Varazdinske zupanije appeared first on CARNET .

12.10.2020. 15:13
INFO Najava radova na cvoristu u Varazdinu – 14.10.2020.
Postovani, U srijedu, 14.10.2020., s pocetkom u 9 sati odvijati ce se radovi na mreznoj infrastrukturi u CARNET-ovom mreznom cvoristu u Varazdinu. Uslijed radova doci ce do prekida mrezne povezanosti ... The post INFO Najava radova na cvoristu u Varazdinu – 14.10.2020. appeared first on CARNET .