korisne teme

Dragi roditelji, ovdje ćemo pripremati zanimljive sadržaje koji bi vam mogli koristiti u vašim zadaćama roditelja.

Predlažemo vam da sudjelujete s prijedlozima tema koje možete uputiti :

Ines Roso Perić, šk.psih. : ines.roso-peric@skole.hr

Sanja Perić, šk.pedag. : sanja.peric3@skole.hr

Kako komuniciramo?

Komunikacija je dinamičan i složen proces u kojem ljudi primaju i šalju verbalne i neverbalne poruke da bi razumjeli druge i da bi drugi razumjeli njih. (Havelka, 1998.)

Međusobno možemo komunicirati agresivno, pasivno ili asertivno.

Osobe koje komuniciraju agresivnim stilom najčešće samo zahtijevaju i naređuju. Osobe s ovakvim stilom komuniciranja ne priznaju svoje pogreške i često optužuju i krive druge. Kad kritiziraju usmjereni su na osobu a ne na njeno ponašanje. Ne slušaju sugovornika i često ga prekidaju, zure u njega, glasno govore i agresivno gestikuliraju.

Osobe pasivnog stila komuniciranja većinom šute a ako govore puno pričaju a malo toga kažu. Izbjegavaju raspravu i ne izražavaju svoje mišljenja. Često se ispričavaju, tiho govore i ne gledaju sugovornika u oči.

Osobe asertivnog stila komuniciranja znaju aktivno slušati, jasno, konkretno i direktno iznose svoje misli bez okolišanja. Iskazuju svoja očekivanja i osjećaje, preuzimaju odgovornost za svoja djela i riječi. Prigovore izriču na pozitivan način i znaju pohvaliti druge. Osoba ovakvog stila komuniciranja spremna je ispričati se kad pogriješi.

________________________________________________________________

Koji je vaš stil roditeljstva?

Biti roditelj predstavlja važnu ulogu u životu odrasle osobe. Velik dio svog života provedemo učeći, stječući nova znanja i vještine. Međutim, za  zahtjevnu ulogu roditelja nije potrebno provesti niti jedan dan u školskoj klupi? Je li to opravdano?

Roditelji koli žele dobro odgojiti svoju djecu  trebaju prihvatiti činjenicu da cijeli život traje i odgoj njih samih. Roditelji odnosom prema sebi, prema drugima, prema svojim obvezama, stavovima koje pokazuju odgajaju svoju djecu. Vrlo je važno kakve su roditeljske vrijednosti i koji su prioriteti roditelja jer će te vrijednosti i prioriteti utjecati na razvoj ličnosti samog djeteta.

Mnogi istraživači nastojali su utvrditi kakvi stilovi roditeljstva postoje i što je karakteristično za pojedini stil. Kad se govori o stilovima roditeljstva oni se obično promatraju kroz dvije dimenzije – emocionalna toplina i kontrola.

Pročitajte opise pojedinog roditeljskog stila i pokušajte se pronaći u nekom od njih!

Autoritarni stil roditeljstva je vrlo krut stil roditeljstva. Roditelji  nastoje oblikovati, kontrolirati i vrednovati ponašanja svoje djece s obzirom na unaprijed određen skup pravila koji su sami usvoji i odredili kao jedini ispravan. Ne objašnjavaju pravila, kazne i zabrane. Roditelji koji pokazuju ovakav stil roditeljstva visoko su na dimenziji kontrole ali nisko na dimenziji topline. Djeca ovakvih roditelja su poslušna sve dok se boje da će biti kažnjeni ako se ne pridržavaju pravila. Međutim, kad procjene da ih roditelji ne mogu više kontrolirati često se ponašaju agresivno.

Permisivni stil roditeljstva karakteriziraju mali zahtjevi prema djeci, nedostatak pravila i granica, nedosljednost u reakcijama roditelja na djetetova ponašanja. Isto djetetovo ponašanje nekada može dovesti do kazne a nekada može biti u potpunosti prihvatljivo.  Ovakvi roditelji visoko su na dimenziji emocionalne topline ali su nisko na dimenziji kontrole. Djeca ovih roditelja obično su nezrela, nesigurna u sebe i svoje ponašanje, zabrinuta.

Autoritativni stil roditeljstva temelji se na jasnim pravilima ponašanja. Roditelji potiču razgovor s djecom, osluškuju potrebe djece, žele znati kako se njihova djeca osjećaju i što misle, usmjeravaju djetetove aktivnosti na razuman način. Ovakvi roditelji postavljaju pravila, objašnjavaju razloge postojanja tih pravila i dosljedno reagiraju na poštivanje i nepoštivanje pravila. Roditelji autoritativnog stila visoko su na dimenzijama emocionalne topline i kontrole a njihova djeca sigurna su u sebe, imaju visoko samopoštovanje, rjeđe iskazuju rizična ponašanja.

Zanemarujući roditeljski stil karakterizira nedostatak nadzora na djecom, nedostatak pravila i granica ali i nedostatak topline i potpore. Dijete ovakvih roditelja je neprijateljski raspoloženo prema roditeljima, pokazuje otpor, ne stječe društvene kompetencije i neuspješno je u školi. Kao adolescent pokazuju različite oblike neprihvatljivog ponašanja.

Prepoznajete li se u nekom od ovih stilova? Treba li vaš roditeljski stil neke promjene?

____________________________________________________________________________

« Rujan 2017 »

25.09.2017. 09:39
Učitelji uključeni u projekt ATS2020 prezentirali svoja postignuća
U petak, 22. rujna 2017. godine u Zagrebu održana je prezentacija rezultata pokusne primjene modela projekta ATS2020 ( Assesment of Transversal Skills 2020 ).

22.09.2017. 09:29
Webinar: The Complete Beginner’s Guide to Interactive Student Notebooks
U četvrtak, 28. rujna 2017. godine od 19 do 20 sati Hrvatsko udruženje profesora engleskog u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom The Complete Beginner’s Guide to Interactive Student Notebooks. Webinar je prvenstveno namijenjen učiteljima i nastavnicima engleskog jezika, ali i učiteljima i nastavnicima drugih predmeta koji bi htjeli promijeniti praksu korištenja uobičajenih bilježnica u svojoj nastavi.

21.09.2017. 13:47
CARNet potpisao ugovor za izradu 72 e-lektire
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet u sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ potpisala je Ugovor o nabavi usluge izrade 72 e-lektire. Ugovor je potpisan s dobavljačem Bulaja naklada d.o.o., a potpisali su ga ravnatelj CARNeta Goran Kezunović i direktor Bulaja naklade d.o.o. Zvonimir Bulaja.