Aktivnosti projekta - predavanja i radionice

U e-knjizi možete pratiti provedbu predavanja i radionica u prvim, drugim i trećim razredima.

„ZDRAVLJE U ZDRAVSTVENOJ“ U TJEDNU MOZGA 2024.

U tjednu od 11.3. do 17.3. 2024. obilježava se Tjedan mozga na Medicinskom fakultetu Split. Kako su tijekom provedbe projekta „Zdravlje u Zdravstvenoj“ pripremljene i provedene radionice na temu „Higijena spavanja“ učenicima  trećih razreda, pozvani smo da prikažemo što i kako radimo u projektu.

Nastavnice Katija Biskupović, dr.med. i Petra Ognjenović, prof. psih. koje su mentori ovih radionica zajedno s učenicama koje su bile edukatori (Tonka Beović, Iva Garac, Anđela Mustapić i Anamaria Prgomet iz 4.a i Smiljana Gudelj, Karmen Maloča, Antea Šabić i Marta Vuletić iz 4.e) 13.3.2024. posjetile su Centar za medicinu spavanja KBC Split.

Ugostile su nas prof. dr. sc Renata Pecotić, dr. med., prof. dr.sc. Maja Valić, dr. med. i izv.prof.dr.sc. Ivana Pavlinac Dodig, dr. med.

Nakon prikazane prezentacije o projektu i rezultatima ankete o navikama spavanja naših učenika koje je prezentirala Tonka Beović profesorice su nas provele kroz Centar i objasnile što se tamo radi odnosno koji se pacijenti obrađuju kod njih (različiti poremećaji spavanja, hrkanje i sleep apneja). Pokazale su nam način snimanja polisomnografije, pretrage tijekom koje se prati spavanje pacijenta uz snimanje električne aktivnosti mozga, disanja, rada prsnih i trbušnih mišića, protok zraka, zasićenost kisikom te se snima i arhitektura spavanja odnosno izmjena REM i nREM faze spavanja.

Ovim putem zahvaljujemo na lijepom dočeku i još ljepšim pohvalama na onome što radimo uz nadu za daljnju suradnju.

SVATKO MOŽE SPASITI JEDAN ŽIVOT

Udruga Zdravi dan povodom Svjetskog dana srca i svjesnosti o srčanom zastoju organizirala je edukativnu radionicu o ranom prepoznavanju prestanka rada srca i postupcima oživljavanja.

Radionica je održana u Muzeju Cetinske krajine od 9.30 do 11.00 h.

Predavač je bila Nina Berović, dr. med., spec. interne medicine, subspecijalist kardiolog s Klinike za kardiologiju KBC Split. I naše učenice, Leona Blažević Bandov i Mia Guja iz 5.a, koje sudjeluju u Projektu Zdravlje u Zdravstvenoj sudjelovale su u ovoj akciji kao pomagači u demonstraciji postupaka oživljavanja.

Danas je u gradu Sinj održana edukacija o srčanom zastoju i reanimaciji u organizaciji udruge Zdravi dan. Odaziv je bio malen unatoč  velikom poticaj. No, osobe koje su prisustvovale edukaciji bile su aktivne. Na dvije lutke, sudionici su mogli sami pokušati postupke reanimacije na višestrano zadovoljstvo. Ova aktivnost bila nam je izuzetno zanimljiva i poučna pa se veselimo sudjelovanju u sličnim akcijama koje slijede.

Leona Blažević Bandov i  Mia Guja, 5.a

SVJETSKI DAN SRCA, SINJ, 30.9.2023.

Učenice koje su uključene u projekt Zdravlje u Zdravstvenoj (Leona Blažević Bandov, Mia Guja, Ania Mužinić i Anđela Vučković iz 5.a, Tina Kokan, Ivana Labrović i Katarina Zuban iz 5.b) u pratnji nastavnice Katije Biskupović sudjelovale su u obilježavanju Svjetskog dana srca koji je Udruga Zdravi dan organizirala u Sinju, na Pjaci 30.9.2023.

Napravljena je javnozdravstvena akcija u kojoj je mjerena glukoza u plazmi, krvni tlak, metabolički status te savjetovanje o prehrani i prevenciji najčešćih kroničnih nezaraznih bolesti, šećerna bolest i arterijska hipertenzija, koje mogu biti uzroci bolesti srca.

Odaziv građana je bio izuzetno velik uz otkrivanje nereguliranih šećernih bolesti i arterijske hipertenzije (nr. RR 215/102 mm Hg ili GUP 18,5 mmol/L).