« Srpanj 2024 »

Učenici i roditelji, mogu kroz e-Dnevnik ispisati potvrdu kojom se dokazuje da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u školu kao redoviti učenik odnosno da ima status redovitog učenika. U padajućem izborniku potrebno je odabrati svrhu potvrde.

Hrvatski dan šećerne bolesti
Autor: Vesna Gotovac, Nediljka Petrovski, 14. 5. 2024.

Hrvatski Sabor je prije dvije godine donio odluku kojom se 14. svibnja obilježava Hrvatski dan šećerne bolesti. Cilj je upozoriti na učestalost šećerne bolesti ali i važnost prevencije, ranog otkrivanja, pravovremenog liječenja, te usvajanja životnih navika koji bi spriječili i/ili odgoditi kronične komplikacije. Važno je napomenuti da je 2022 godine u Hrvatskoj registrirano 395058 osoba s dijagnozom bolesti, ali nažalost broj svakim danom raste. Uz to veliki je problem što čak 40% osoba boluje a da nema dijagnozu, tako da je ukupna brojka oboljelih puno veća.

Kako bi lakše otkrili, suočili se i liječili šećernu bolest važan dio tima je obitelj. Naravno, osoba s šećernom bolešću je najvažniji dio tima jer živi s bolešću svaki dan ali mora biti motivirana i suradljiva. Često treba potporu obitelji, ali da bi članovi obitelji bili potpora oboljelom također trebaju pomoć u razumijevanju rizičnih čimbenika, znakova i simptoma šećerne bolesti kao i usvajanja zdravih životnih navika. Zbog toga ovogodišnje obilježavanje Hrvatskog dana šećerne bolesti ide pod sloganom ZAJEDNO SMO JAČI.

Za osobe sa šećernom bolešću dobro je biti uključen u neku od udruga/društava osoba s dijabetesom kako bi razmijenili iskustva s onima koji imaju iste probleme i saznali kako drugi žive sa šećernom bolešću. Udruge su mjesta gdje se oboljeli mogu educirati o svojoj bolesti i kako provoditi svakodnevnu brigu o sebi da bi se izbjegle komplikacije i omogućio kvalitetan život. Samo zajedno možemo sudjelovati u promjenama koje osiguravaju kvalitetan i dostojan život svakoj osobi sa šećernom bolešću.

Pripremio: Bartul Stanišić, 3.G

uz mentorstvo strukovnih nastavnica: Gotovac i Petrovski