preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr
 
 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5501627
Ovaj mjesec: 11618
Ovaj tjedan: 2826
Danas: 6
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Okrugli stol: Žene u Domovinskom ratu
Autor: Mirjana Vučica, 13. 11. 2024.

U ponedjeljak, 11. studenog, u organizaciji projektnog tima Ne zaboravimo Vukovar u našoj je školi održan okrugli stol na temu Žene u Domovinskom ratu. Nakon dostojanstvenog početka uz odavanje počasti svim braniteljima koji su dali život za slobodu Hrvatske te prigodan kratki kulturni program, slijedilo je predstavljanje gošća i vođeni razgovor. Vrijeme održavanja ovog događaja bilo je prilagođeno učenicima petih razreda, a pridružili su se svi koji su željeli.


Gošće okruglo stola su bile: Marija Dujmić, prof. hrvatskoga jezika i književnosti koja je od 1991. do 1995. god. bila ratna izvjestiteljica na Hrvatskoj radio televiziji. Za promicanje istine o Domovinskom ratu dobila je Spomenicu Domovinskog rata, medalje OLUJA  i LJETO 95. te zahvalnicu 4. Gardijske brigade.

Zatim je za stol sjela dr. Zdenka Marić Čorkalo koja je  nakon studija medicine specijalizirala anesteziologiju i reanimatologiju. Tijekom Domovinskog rata, kao anesteziolog, dragovoljac i hrvatska braniteljica radila je u osam ratnih bolnica u Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini. Osim medicinom, intenzivno se bavi i književnim stvaralaštvom.

Domovinski rat sigurno će se još dugo istraživati pa će rezultati svake od znanstvenih disciplina, vjerujemo, samo doprinijeti rasvjetljavanju tog kamena temeljca naše povijesti. To je svojim riječima i potvrdila četvrta gošća, prof.dr.sc. sa Filozofskog fakulteta u Splitu, odsjek sociologije, Sanja Stanić.

Iz Vukovara nam se video pozivom priključila stožerna narednica Tamara Rubčić,  koja se obrani Domovine priključila 1992. godine kao članica 134. brigade. U zapovjedništvu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva radi od 1995. godine, a danas bismo je mogli sresti u Memorijalnom centru Domovinskog rata u Vukovaru.

Razgovor je moderirala magistra sestrinstva, donedavna nam kolegica Mira Talaja, aktivna svjedokinja vremena kao zdravstvena djelatnica, supruga i majka.

Razgovor je bio podijeljen u tri dijela. Gošće su iznijele osobnu motivaciju aktivnog uključivanja u ratna zbivanja, odnosno motivaciju za istraživanje teme o ženama u Domovinskom ratu. Iznijele su neka osobna profesionalna iskustva i saznanja te nas vratile u ta teška ratna vremena. Zahvaljujući velikom srcu i znanju mnogih žena, njihovoj nesebičnoj požrtvovnosti i ljubavi, mnogi su ranjeni branitelji spašeni, utješeni, ohrabreni. Tematika žene u Domovinskom ratu, kao izravnih sudionica ili neizravnih žrtava zbog patnje i stradavanja njihovih bližnjih, a da ne govorimo kao žrtava raznih vrsta nasilja, još će dugo biti predmetom istraživanja raznih znanstvenih disciplina. Posljedice rata kao najgore vrste dekonstrukcije društva, a osobito njene jezgre, obitelji, dugotrajne su i često nesagledive. Gošće su se u zadnjem dijelu razgovora obratile učenicima svojim porukama o važnosti istine i domoljublja te ih pozvale da svoju struku shvate ozbiljno.

Sudionicama su uručene zahvalnice te prigodni pokloni, radovi naših učenika.

Učenice Karla i Magdalena su krasnoslovljem i ugodnim zvukom mandoline doprinijele svečanom ugođaju. 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju