Svjetski dan hospicijske i palijativne skrbi
Autor: Mira Talaja, 12. 10. 2023.

Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 1990. godine.

Ovogodišnja tema je Suosjećajne zajednice: Zajedno za palijativnu skrb.

Da bi palijativnu i hospicijsku skrb ostvario svaki bolesnik s neizliječivom bolesti i bolesnici na kraju ovozemaljskog životnog puta važno je uključiti vlade i ključne dionike u pristup promicanja palijativne skrbi kao osnovnog ljudskog prava svake osobe koja boluje od neizliječive bolesti. Empatična i uključena zajednica u skrb za palijativne i umiruće bolesnike značajna je karika u osiguravanju osnovnog cilja palijativne skrbi – osiguranja najviše moguće kvalitete života palijativnog i umirućeg bolesnika i njegovih obitelji za vrijeme bolesti i u procesu žalovanja.

Nastavite čitati pod opširnije.

Palijativna skrb je aktivna skrb čiji je temeljni cilj ublažavanje boli na bolesniku podnošljivu razinu, prepoznavanje patnje kao duševne boli i uključivanje u skrb duhovnika koji će bolesniku i njegovoj obitelji biti nezamjenjiva potpora u savladavanju kako patnje tako i nošenju s vrlo specifičnom fazom čovjekova života. Cjelovit, interdiciplinarni, a individualistički pristup bolesniku uz skrb za sve elemente zdravlja i u okružju koje bolesnik odabere, te pomoć i potpora interdiciplinarnog tima 24 sata postulati su koje propisuje Bijela knjiga.

Treba napomenuti kako je vrlo važno da svaki bolesnik koji ima potrebu za palijativnom skrbi bude s tim upoznat u razgovoru s multidiciplinarnim zdravstvenim timom i da se bolesniku iz MKB-10 postavi šifra Z51.5 – koja OZNAČAVA PALIJATIVNU SKRB. Tada bolesnik u zdravstvenom i informatičkom sustavu postaje prepoznatljiv kao palijativni bolesnik. Prelazak pacijenta s kurativnog na pretežno palijativnu skrbi znači prestanak s dosadašnjim postupcima u svrhu izlječenja, a usmjeravanje na postupke koji ublažavaju simptome i poboljšavaju/ osiguravaju najvišu moguću kvalitetu života bolesnika do prirodne smrti. Ukoliko bi se za neizliječivu bolest pronašao lijek, liječnički tim može u dogovoru s bolesnikom ponovo odlučivati da se palijativno liječenje zamijeni s kurativnim liječenjem.

Bolesnik ima pravo odabrati oblik palijativne skrbi: u instituciji ili u kućnoj njezi.

Uloga mobilnog palijativnog tima (MPT) je pružanje  specijalističke palijativne skrb bolesnicima i njihovim obiteljima u kući bolesnika. Tim pruža savjetodavnu uslugu timu primarne zdravstvene zaštite tima obiteljske medicine, patronažne zdravstvene djelatnosti i zdravstvene njege u kući. Uloga tima obiteljske medicine je vrlo važna jer osigurava pacijentu i obitelji kurativnu i preventivnu zdravstvenu zaštitu, palijativni pristup i opću palijativnu skrb. MPT djeluje multidisciplinarno i interdisciplinarno s drugim službama u osiguravanju kontinuirane i kompletne palijativne skrbi te sudjeluje u „preuzimanju“ bolesnika s bolničke skrbi na kućnu skrb.

Na web stranici DZ SDŽ https://dz-sdz.hr/palijativna-skrb/ vidljiv je način ostvarivanja prava na palijativnu skrb, palijativni timovi, radno vrijeme i ostale usluge bolesniku.

Iz dostupne stručne literature, a još više iz razgovora tijekom obavljanja palijativne skrbi u kući bolesnika, dijelim stavove bolesnika, obitelji i stručnjaka kako palijativna skrb mora osiguravati temeljni cilj – mora biti dostupna bolesniku i njegovoj obitelji kroz 24 sata. Ona je po informacijama na stranicama naših zdravstvenih ustanova, i u praksi dostupna samo za vrijeme radnih dana i tada u najboljem slučaju do 20 sati!

Stoga, ostanimo ustrajni u tome da svi palijativni bolesnici budu vidljivi šifrom Z51,5, poslušajmo i udovoljimo željama palijativnih i umirućih bolesnika i njihovih obitelji, budimo zagovornici njihovih osnovnih prava kako bi imali što kvalitetniji život i dostojanstvo čovjeka u umiranju prirodnom smrti.

„Počni raditi ono što je potrebno, onda učini ono što je moguće i odjednom radiš nemoguće.“

Sv. Frano Asiški

Plakat u atriju škole.

Priredila:

Mira Talaja, mag. med. techn., strukovni nastavnik mentor

Korištena literatura:

https://www.awarenessdays.com/awareness-days-calendar/world-hospice-and-palliative-care-day-2023/  Pristupljeno 10. 10. 2023.

https://nationaltoday.com/world-hospice-and-palliative-care-day/  Pristupljeno 10. 10. 2023.

https://www.hospicij-hrvatska.hr/  Pristupljeno 10. 10. 2023.