OŽUJAK – MJESEC PREVENCIJE I RANOG OTKRIVANJA RAKA DEBELOG CRIJEVA
Autor: Marija Mitar, Martina Čelan, 28. 3. 2024.

Dana 26.03.2025.godine učenici 4.A i 4.B razreda zajedno sa svojim stručnim nastavnicama Marinom Čelan i Marijom Mitar, a u suradnji s voditeljicom Odsjeka za praćenje zloćudnih novotvorina pri NZJZ Splitsko-dalmatinske županije, doktoricom Brankom Medvidović, specijalistom epidemiologije, sudjelovali su u javno zdravstvenoj akciji u sklopu kampanje podizanja svijesti o raku debelog crijeva.

Nastavite čitati pod opširnije i pogledjate fotografije.

Rak debelog crijeva (kolorektalni karcinom) zloćudna je bolest koja u najvećem broju slučajeva nastaje iz izraslina u crijevima – polipa, koji se mogu pretvoriti u zloćudni tumor.  Dolazi do nekontroliranog dijeljenja abnormalnih stanica u debelom crijevu.

Drugi je najčešći oblik raka i drugi uzrok smrtnosti, kod muškaraca iza raka pluća, a kod žena iza raka dojke. Rak debelog crijeva godišnje zahvati oko milijun ljudi diljem svijeta.

Uzrok raka debelog crijeva još je nepoznat, ali mnoga istraživanja potvrđuju da je bolest najvjerojatnije posljedica međudjelovanja nasljednih čimbenika i utjecaja okoline.

Rak debelog crijeva raste relativno sporo pa bolesnik čak nekoliko godina nema simptoma i ne zna da je bolestan. Zbog toga se najveći udio oboljelih otkriva u fazi kad je bolest proširena lokalno ili u udaljene organe. Međutim, primjenom metoda ranog otkrivanja moguće ga je otkriti znatno prije nego što se pojave prvi uočljivi znakovi bolesti

Otkrivanje raka debelog crijeva u ranoj fazi može spasiti brojne živote, jer ako se na vrijeme otkrije i započne liječenje, izlječiv je u 9 od 10 slučajeva. Stoga je važno redovno se odazivati na preventivne preglede.

Odlukom vlade RH krajem 2007. godine usvojen je Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva, a namijenjen je osobama od 50. do navršene 74. godine života. Svake dvije godine građani se pismom pozivaju da naprave test na nevidljivu krv u stolici. Osobe s pozitivnim nalazom upućuju se na kolonoskopiju.

Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva usmjeren je poboljšanju zdravlja populacije jer se ranim i pravovremenim otkrivanjem i sprječavanjem bolesti omogućava bolja kvaliteta života.

Hrvatski sabor na sjednici 11. veljače 2022. donio je odluku o proglašenju mjeseca ožujka „Mjesecom svjesnosti o raku debelog crijeva“ u Republici Hrvatskoj.

Povodom toga Hrvatski zavod za javno zdravstvo i ove godine provodi niz preventivnih aktivnosti pa su učenici u sklopu javno zdravstvene akcije dijelili građanima edukativne materijale, kako bi ih potakli na pravovremene odlaske i odaziv na preventivne preglede. Uz to građanima su mjerili krvni tlak i razinu GUK-a u krvi. Veliki broj građana je pristupio mjerenju, uzeli su letke koje smo im ponudili, što nas jako veseli. Nadamo se i budućoj suradnji sa NZJZ Splitsko-dalmatinske županiji.