Naši učenici među 30 tisuća mladih u Vukovaru

SHKM - VUKOVAR (29. i 30. travnja 2017.)

U radosnom iščekivanju krenuli smo na deseti po redu Susret hrvatske katoličke mladeži pod vodstvom vjeroučiteljice Mirjane Vučice.

Uputili smo se zajedničkim autobusom, mi iz naše Zdravstvene škole s učenicima iz 3. gimnazije iz Splita. Na put smo krenuli 28. travnja točno u ponoć. Uputili smo se prema Piškorevcima blizu Đakova gdje smo trebali biti smješteni po obiteljima. No, prije toga smo razgledali Đakovo te uz pratnju našeg sjajnog vodiča bogoslova Ante razgledali najvažnije znamenitosti grada, a na poseban način đakovačku katedralu.

Također smo se spustili u kriptu u katedrali gdje se nalazi grob Josipa Jurja Strossmayera, znamenitog biskupa zaslužnog za izgradnju katedrale. Nakon toga smo pošli u Ivandvor u kojemu je ergela lipicanaca, čuli sve o načinu uzgoja konja te njihovim cijenama na tržištu.

Po povratku u Đakovo smo imali slobodno vrijeme za druženje i razgledavanje grada. U Piškorevcima su nas dočekali domaćini. Uz dobru slavonsku kuhinju i druženje s vrlo gostoljubivim domaćinima vrijeme je brzo prošlo te smo se morali uputiti prema župi gdje se održavao večernji program. Nakon zajedničke molitve, pjesme i klanjanja u crkvi, program se nastavio u društvenoj dvorani gdje smo u veselom tonu nastavili druženje, upoznali druge mlade koji su pristigli iz Gospića te Križevaca i tako stvorili nova prijateljstva.Veseli Slavonci su nam uz pjesmu i tamburice priredili veliku dobrodošlicu i unijeli dobro raspoloženje među nas mlade.

Sutradan su se mladi smješteni diljem Slavonije uputili prema Vukovaru: bilo ih je iz cijele Hrvatske, ali i Bosne i Hercegovine, Njemačke, Austrije te Poljske. Ulicama grada orila se pjesma, pozdravljalo jednoglasno Grad heroj, na licima se vidio osmjeh i sreća.

Na otvorenom prostoru pokraj dvorca Eltz oko 30 tisuća mladih se okupilo kako bi slavili svetu misu i pokazali domovini da još postoje ruže Hrvatske. Osim mladih, bili su nazočni i brojni svećenici, a na završetku je kardinal Bozanić najavio mjesto sljedećeg susreta u Zagrebu. Na svakom trgu u gradu i po ulicama, muzejima i sakralnim prostorima odvijao se različit program. Sve je vrvilo mladima, vijorili su mnogi hrvatski barjaci.

Našu želju da odemo do Ovčare nismo uspjeli ostvariti, jer toliki broj željnih posjetitelja gradski prijevoz jednostavno nije mogao prevesti. Stoga smo se odlučili posjetiti Memorijalni centar Domovinskog rata gdje nam je jedna bojnica vrlo dojmljivo održala predavnje o tromjesečnoj opsadi i junačkom otporu Vukovara.

Nakon toga smo razgledali ratno oružje, repliku srpskih koncentracijskih logora i ostale izloške.

Ni velika gužva na povratku nije omela naše raspoloženje jer smo očekivali zadnju utočku dana, koncert kraj dvorca Eltz Kao gost iznenađenja zapjevao je Miroslav Škoro, a zatim su nastupili Alan Hržica uz podršku sestara Husar te su svi prisutni uz duhovnu glazbu slavili i zahvaljivali Bogu na prekrasnim iskustvu, a i lijepom vremenu koje nas je poslužilo. Zadnja je nastupila legendarna rock grupa Opća opasnost te smo u ritmu i plešući uz njihovu glazbu došli do kraja našega druženja u herojskom gradu. Pero Galić, glavni vokal sastava je poručio mladima da ne odlaze iz Hrvatske riječima: „Falit ćete nam, ljudi!“ U tako u divnom raspoloženju, s pjesmom smo se uputili natrag prema Splitu. Koliko nam je srce bilo puno govori i to da smo odmah počeli zbrajati godine, jer... gdje ćemo biti kada se bude održavao sljedeći Susret hrvatske katoličke mladeži u Zagrebu 2020. godine?

Andrea Tadić, 3. E

objavio: Ines Roso Perić   datum: 4. 5. 2017.

« Studeni 2017 »

17.11.2017. 11:45
Danas se obilježava 25. rođendan interneta u Republici Hrvatskoj
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu i Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva u petak, 17. studenoga 2017. godine obilježavaju 25 godina interneta u Republici Hrvatskoj. Svečanost se održava pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

15.11.2017. 16:27
CARNetu i Srcu dodijeljene Povelje Republike Hrvatske
Odlukom predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar Kitarović, Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži – CARNet i Sveučilišnom računskom centru (Srce) Sveučilišta u Zagrebu dodijeljene su danas Povelje Republike Hrvatske.

10.11.2017. 13:58
Završio CUC 2017, najveća nacionalna konferencija o obrazovanju
U Dubrovniku je danas zatvorena 19. CARNetova korisnička konferencija CUC 2017 – najveća konferencija o obrazovanju u Republici Hrvatskoj. Gotovo 1.100 sudionika, od čega 650 učitelja, pratilo je CARNetovu konferenciju koja se ove godine održala pod nazivom “Povezani znanjem (… 25 godina)“.