preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr
 
 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5501658
Ovaj mjesec: 11649
Ovaj tjedan: 2857
Danas: 37
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Svjetski dan bioetike 19. listopada
Autor: Sanja Perić, 20. 10. 2017.

Povodm svjetskog dana bioetike učenici trećih razreda naše Škole smjer: medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege obilježili su na satu Etika u sestrinstvu, seminarskim radom učenika u okviru interaktivne radionice. Tema je izazvala visoku razinu interesa svih učenika i iznjedrila značajne zaključke.


Pretraživanjem dostupne literature učenici su došli do zanimljivih saznanja, dio njih prenosimo u daljnjem tekstu.

Dana 19. listopada 2016. godine u Vijećnici Pravnoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održano je prvo obilježavanje Svjetskog dana bioetike u Hrvatskoj u organizaciji Hrvatske podružnice UNESCO-ove katedre za bioetiku (Croatian Unit of UNESCO Chair in Bioethics).

Poznata je činjenica da je naziv „bioetika“ nastao mnogo prije nego što se to izvorno smatralo,  datira iz 1926. godine, kao i to da je ovaj pojam bio jako blizak suvremenom poimanju integrativne bioetike, danas sve češće korištenog  termina.

Svjetski dan bioetike ima vlastite pravne izvore. Posebno se ističe Opća deklaracija o bioetici i ljudskim pravima, čije je donošenje 19. listopada 2005. godine bilo povod godišnjem obilježavanju Dana bioetike istoga datuma.

Osnovna načela u donošenju odluka u bioetici su: poštivanje pojedinca, činjenje dobra i suzdržavanje od činjenja zla, pravednost te privatnost i povjerljivost. Sva bioetička načela su iznimno važna, a stajališta o tome kojemu  načelu  treba dati prednost razlikuju se ovisno o školama i sustavima koji ih izučavaju. Tako je Aristotel smatrao pravednost vrhuncem moralnosti,  pa  joj je dao   prednost nad ostalim načelima. Kant  se odlučuje za autonomiju pojedinca kao najvažniji princip. Stručnjaci smatraju da su teme koje će biti od važnosti za bioetiku u budućnosti one teme koje se tiču odnosa bioetike i tehnologije te bioetike i umjetne inteligencije.

Razmatrajući odnos medicinskog prava i bioetike, čuju se  mišljenja stručnjaka da nijedno područje nije „glavno“, nego se radi o dva zasebna, odvojena područja,  pa nema razloga za njihovo miješanje ili eliminiranje jednoga u korist drugoga.

U Hrvatskoj su održan Prvi lošinjski bioetički skup od 24. do 26. rujna 2001. u Malom Lošinju pod naslovom »Bioetika i znanost u novoj epohi«, koja je uskoro  stekla međunarodni status, traje do danas. Pozdravnu poruku na otvaranju te, već davne 2001. godine poslao je gos. Van Rensselaer Potter u audio-vizualnom obliku „otac bioetike“ što je ovom prvom bioetičkom simpoziju pribavilo posebnu povijesnu, legitimacijsku i simboličku važnost.

Povodom  ovogodišnjeg obilježavanja  proslave Svjetskog dana bioetike (World Bioethics Day) u ogranizaciji Hrvatske jedinice Unesco Chair in Bioethics pri Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu je opdržana konferencija. Niz predavača  je izlagao o aktualnoj temi koja obilježava Svjetski dan bioetike diljem svijeta: ‘Equality, Justice and Equity’ (Article 10 of Universal Declaration on Bioethics and Human Rights).

Priredili učenici:

3 A Roko Bečko i Petar Mihaljević

3 B Lucija Jurela i Tihana Romac

uz stručno vodstvo Mire Talaja, mag. med. techn., stručna nastavnica

Korištena literatura:

https://www.pravo.unizg.hr/?@=7i9b

http://revija.pravo.unizg.hr/index.php/zpr/article/download/160/82

https://www.bioetika.hr/blog/16-losinjski-dani-bioetike/

http://www.hrfd.hr/losinjski-dani-bioetike/

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Nulta tolerancija na nasilje!

Klikom na fotografiju otvorite virtualni sandučić i ostavite poruku.

OBAVIJEST O REZULTATIMA NATJEČAJA ERASMUS+ 2022

   
BR. PROJEKTA: 2022-1-HR01-KA122-VET-000077354
Zdravstvenoj školi Split su dodijeljena sredstva za provedbu projekta mobilnosti 20 učenika i 2 nastavnika u pratnji u sklopu projekta Erasmus+ ključne aktivnosti 1 u području strukovnog obrazovanja po nazivom "NOVE VJEŠTINE ZA NAS". Odobreno je ukupno 56.138,00 EUR. Planirana je mobilnost u Dublin, Irska, u ožujku 2023. godine s ciljem obavljanja stručne prakse. Trajanje samog projekta je 12 mjeseci  (01.09.2022.-31.08.2023. god)

Tjedan cjeloživotnog učenja

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih kontinuirano provodi aktivnosti usmjerene na promociju cjeloživotnog učenja te organizira nacionalnu obrazovnu kampanju Tjedan cjeloživotnog učenja koji se ove godine održava od 26.9. do 2.10. 2022.

Tjedan cjeloživotnog učenja svake se godine obilježava u brojnim zemljama na svim kontinentima i s istim ciljevima: senzibilizirati javnost za izgradnju pozitivnog ozračja o važnosti i potrebi cjeloživotnog učenja, promicati kulturu učenja te potaknuti osobnu motivaciju pojedinaca za uključivanje u procese cjeloživotnog učenja.

Nastavnici naše škole uključili su se u provedbu Tjedna cjeloživotnog učenja.

Živimo u vremenu u kojem smo sve više izloženi Sunčevom zračenju uz trend porasta kožnih novotvorina. Više o ovoj temi moći ćete poslušati u četvrtak, 29.9.2022. u 19 sati u online predavanju  Katije Biskupović, dr. med. i  Silvane Karabatić Knezović, dr.med. “Koža pamti" - faktori rizika za razvoj malignih novotvorina kože” putem poveznice. Očekivano trajanje predavanja je 60 minuta.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije oralno zdravlje je stanje zdravih i za funkciju sposobnih zuba i njihovih potpornih tkiva uključujući zdravlje svih dijelova usne šupljine koji sudjeluju u žvakanju. Žvačna funkcija nije jedini cilj u očuvanju oralnog zdravlja nego važnu ulogu imaju i estetika i fonacija. U petak, 30.9.2022. u 13.15 sati u multimedijskoj dvorani škole poslušajte predavanje “Prevencija i zaštita oralnog zdravlja, uloga medinciske sestre i dentalnog tehničara/ke u dentalnom timu” koje će održati Tomislav Buljubašić, dentalni tehničar, Jelena Šilić, dentalna tehničarka i Mira Talaja, mag. med. techn.

Pridružite se ovim zanimljivim predavanjima!


POZIV UČENICIMA (2. i 3. razreda te 4. A i B)

Dragi učenici,

pozivamo vas da i vi budete dio 13. Smotre „E-medica“ koja će se održati 30.rujna – 2.listopada 2022. u Termama Tuhelj. Projekt E-medica predstavlja virtualnu zajednicu svih zdravstvenih škola RH i inozemnih škola (Slovenija, Srbija, Makedonija). Više o samom projektu pročitajte dokumentu https://bit.ly/E-MEDICA, a na poveznici https://adobe.ly/3DlAvmX pogledajte kako nam je bilo na 12. Smotri.

Ukoliko želite biti dio ove velike i hvalevrijedne Smotre na poveznici https://bit.ly/MOTIVACIJSKO-PISMO  napišite svoje motivacijsko pismo (ROK:21.rujna 2022.) zašto baš vas da odaberemo. Oni najkreativniji kreću na „avanturu” – puno lijepih druženja, stjecanja novih prijateljstava i novih znanja.

ŠKOLSKI KOORDINATOR: Marija Jurišić Šarlija

Priloženi dokumenti:
provjera znanja - if.xls

preskoči na navigaciju