preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr
 
 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5501663
Ovaj mjesec: 11653
Ovaj tjedan: 2861
Danas: 41
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Svjetski dan šećerne bolesti
Autor: Vesna Gotovac, Nediljka Petrovski, 11. 11. 2021.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenoga. Pod opširnije pročitajte tekst koji su pripremile naše učenice.  


Ako imate dijabetes, vaše tijelo nije u stanju pravilno obraditi i koristiti glukozu iz hrane koju jedete. Postoje različite vrste dijabetesa, svaka s različitim uzrocima, ali svi dijele zajednički problem prevelike količine glukoze u krvotoku. Liječenje uključuje lijekove i/ili inzuline. Neke vrste dijabetesa mogu se spriječiti usvajanjem zdravog načina života.

Što je dijabetes?

Dijabetes se događa kada vaše tijelo nije u stanju primiti šećer (glukozu) u svoje stanice i iskoristiti ga za energiju. To rezultira nakupljanjem dodatnog šećera u vašem krvotoku. Loše kontrolirani dijabetes može dovesti do ozbiljnih posljedica, uzrokujući oštećenje širokog spektra tjelesnih organa i tkiva – uključujući srce, bubrege, oči i živce.

Zašto je moja razina glukoze u krvi visoka? Kako se to događa?

Proces probave uključuje razlaganje hrane koju jedete na različite izvore hranjivih tvari. Kada jedete ugljikohidrate (na primjer, kruh, rižu, tjesteninu), vaše tijelo ih razlaže na šećer (glukozu). Kada je glukoza u vašem krvotoku, potrebna joj je pomoć - "ključ" - da dođe do svog konačnog odredišta gdje se koristi, a to je unutar stanica vašeg tijela. Ova pomoć ili "ključ" je inzulin. Inzulin je hormon koji proizvodi vaša gušterača. Gušterača oslobađa inzulin u krvotok. Inzulin djeluje kao "ključ" koji otključava "vrata" stanične stijenke, što omogućuje glukozi da uđe u stanice vašeg tijela. Glukoza osigurava energiju tkivima i organima potrebnu za pravilno funkcioniranje. Ako imate dijabetes: vaša gušterača ne proizvodi inzulin ili ga ne proizvodi dovoljno ili gušterača proizvodi inzulin, ali stanice vašeg tijela ne reagiraju na njega i ne mogu ga koristiti kako bi inače trebalo. Ako glukoza ne može ući u stanice vašeg tijela, ostaje u vašem krvotoku i razina glukoze u krvi raste.

Koje su različite vrste dijabetesa?

PREDIJABETES: razina glukoze u krvi je viša od onoga što se smatra normalnom, ali nije dovoljno visoka da se kvalificira kao dijabetes.

DIJABETES TIPA 1: gušterača ne proizvodi inzulin.

DIJABETES TIPA 2: gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga vaše tijelo ne može učinkovito koristiti

GESTACIJSKI DIJABETES: trudnice ne mogu proizvesti i koristiti sav inzulin koji im je potreban.

Što uzrokuje dijabetes? Uzrok dijabetesa, bez obzira na vrstu, je prevelika količina glukoze koja cirkulira u vašem krvotoku. Međutim, razlog zašto je vaša razina glukoze u krvi visoka razlikuje se ovisno o vrsti dijabetesa.

Uzroci dijabetesa tipa 1: Ovo je bolest imunološkog sustava. Vaše tijelo napada i uništava stanice u gušterači koje proizvode inzulin. Bez inzulina koji bi omogućio glukozi da uđe u vaše stanice, glukoza se nakuplja u vašem krvotoku. Geni također mogu igrati ulogu kod nekih pacijenata. Također, virus može izazvati napad imunološkog sustava.

Uzrok dijabetesa tipa 2 i predijabetesa: stanice vašeg tijela ne dopuštaju inzulinu da radi kako bi trebao, pustiti glukozu u svoje stanice. Stanice vašeg tijela postale su otporne na inzulin. Vaša gušterača ne može pratiti i proizvoditi dovoljno inzulina da prevlada ovaj otpor. Razina glukoze raste u vašem krvotoku.

Gestacijski dijabetes: Hormoni koje proizvodi placenta tijekom trudnoće čine stanice vašeg tijela otpornijima na inzulin. Vaša gušterača ne može proizvesti dovoljno inzulina da prevlada ovaj otpor. Previše glukoze ostaje u vašem krvotoku.

KAKO SPRIJEČITI DIJABETES TIPA2

Iako se čimbenici rizika za dijabetes poput obiteljske anamneze i rase ne mogu promijeniti, postoje i drugi čimbenici rizika nad kojima imate određenu kontrolu. Usvajanje nekih od dolje navedenih navika zdravog načina života može poboljšati ove promjenjive čimbenike rizika i pomoći smanjiti vaše šanse za dobivanje dijabetesa:

  • zdrava prehrana, kao što je mediteranska ili Dash dijeta
  • budite fizički aktivni
  • smršavite ako imate prekomjernu težinu
  • smanjite stres (naučite tehnike opuštanja, vježbe dubokog disanja, svjesnu meditaciju, jogu i druge korisne strategije)
  • ograničite unos alkohola
  • adekvatna količina sna (obično 7 do 9 sati).
  • prestani pušiti .
  • uzimajte lijekove – za upravljanje postojećim čimbenicima rizika za bolesti srca (npr. visoki krvni tlak, kolesterol) ili za smanjenje rizika od razvoja dijabetesa tipa 2 – prema uputama vašeg liječnika
  • ako mislite da imate simptome predijabetesa, obratite se svom liječniku

Izradile učenice: Nikolina Baleta i Antonia Zoko, 4.g razred, uz mentorstvo nastavnica Nediljke Petrovski i Vesne Gotovac





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Nulta tolerancija na nasilje!

Klikom na fotografiju otvorite virtualni sandučić i ostavite poruku.

OBAVIJEST O REZULTATIMA NATJEČAJA ERASMUS+ 2022

   
BR. PROJEKTA: 2022-1-HR01-KA122-VET-000077354
Zdravstvenoj školi Split su dodijeljena sredstva za provedbu projekta mobilnosti 20 učenika i 2 nastavnika u pratnji u sklopu projekta Erasmus+ ključne aktivnosti 1 u području strukovnog obrazovanja po nazivom "NOVE VJEŠTINE ZA NAS". Odobreno je ukupno 56.138,00 EUR. Planirana je mobilnost u Dublin, Irska, u ožujku 2023. godine s ciljem obavljanja stručne prakse. Trajanje samog projekta je 12 mjeseci  (01.09.2022.-31.08.2023. god)

Tjedan cjeloživotnog učenja

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih kontinuirano provodi aktivnosti usmjerene na promociju cjeloživotnog učenja te organizira nacionalnu obrazovnu kampanju Tjedan cjeloživotnog učenja koji se ove godine održava od 26.9. do 2.10. 2022.

Tjedan cjeloživotnog učenja svake se godine obilježava u brojnim zemljama na svim kontinentima i s istim ciljevima: senzibilizirati javnost za izgradnju pozitivnog ozračja o važnosti i potrebi cjeloživotnog učenja, promicati kulturu učenja te potaknuti osobnu motivaciju pojedinaca za uključivanje u procese cjeloživotnog učenja.

Nastavnici naše škole uključili su se u provedbu Tjedna cjeloživotnog učenja.

Živimo u vremenu u kojem smo sve više izloženi Sunčevom zračenju uz trend porasta kožnih novotvorina. Više o ovoj temi moći ćete poslušati u četvrtak, 29.9.2022. u 19 sati u online predavanju  Katije Biskupović, dr. med. i  Silvane Karabatić Knezović, dr.med. “Koža pamti" - faktori rizika za razvoj malignih novotvorina kože” putem poveznice. Očekivano trajanje predavanja je 60 minuta.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije oralno zdravlje je stanje zdravih i za funkciju sposobnih zuba i njihovih potpornih tkiva uključujući zdravlje svih dijelova usne šupljine koji sudjeluju u žvakanju. Žvačna funkcija nije jedini cilj u očuvanju oralnog zdravlja nego važnu ulogu imaju i estetika i fonacija. U petak, 30.9.2022. u 13.15 sati u multimedijskoj dvorani škole poslušajte predavanje “Prevencija i zaštita oralnog zdravlja, uloga medinciske sestre i dentalnog tehničara/ke u dentalnom timu” koje će održati Tomislav Buljubašić, dentalni tehničar, Jelena Šilić, dentalna tehničarka i Mira Talaja, mag. med. techn.

Pridružite se ovim zanimljivim predavanjima!


POZIV UČENICIMA (2. i 3. razreda te 4. A i B)

Dragi učenici,

pozivamo vas da i vi budete dio 13. Smotre „E-medica“ koja će se održati 30.rujna – 2.listopada 2022. u Termama Tuhelj. Projekt E-medica predstavlja virtualnu zajednicu svih zdravstvenih škola RH i inozemnih škola (Slovenija, Srbija, Makedonija). Više o samom projektu pročitajte dokumentu https://bit.ly/E-MEDICA, a na poveznici https://adobe.ly/3DlAvmX pogledajte kako nam je bilo na 12. Smotri.

Ukoliko želite biti dio ove velike i hvalevrijedne Smotre na poveznici https://bit.ly/MOTIVACIJSKO-PISMO  napišite svoje motivacijsko pismo (ROK:21.rujna 2022.) zašto baš vas da odaberemo. Oni najkreativniji kreću na „avanturu” – puno lijepih druženja, stjecanja novih prijateljstava i novih znanja.

ŠKOLSKI KOORDINATOR: Marija Jurišić Šarlija

Priloženi dokumenti:
provjera znanja - if.xls

preskoči na navigaciju