preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr
 
IZDAVANJE POTVRDA

Učenici i roditelji, mogu kroz e-Dnevnik ispisati potvrdu u svrhu dokazivanja da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u školu i razred, odnosno da ima status redovitog učenika.

 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5400513
Ovaj mjesec: 1260
Ovaj tjedan: 2440
Danas: 97
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Ovisnost o internetu
Autor: Sanja Perić, 29. 11. 2011.

U Mjesecu smo borbe protiv ovisnosti.

Informiraj se!

 

Internet je mnogima nezaobilazno sredstvo za rad, zabavu ili pak druženje s prijateljima. No, ovaj neograničen izvor informacija i zabave nažalost može dovesti i do pretjerivanja pri upotrebi, čak i do te mjere da se može govoriti o ovisnosti.


Ovisnost o internetu je jedan oblik ovisnosti o računalima i označava fenomen pretjeranog ili ekstremnog korištenja interneta u tolikoj mjeri da donosi opasnost po zdravlje.
Na engleskom govornom području naziva se "Internet addiction" poremećaj , "patološko korištenje interneta" ili "prinudno korištenje interneta".
Koliko je vremena normalno (zdravo?) za provođenje na internetu? Na ovo pitanje je vrlo teško odgovoriti budući da je i upotreba interneta različita – bilo da li se kod osobe radi o poslu koji je vezan uz internet i informacije, potrebi za komunikacijom s velikim brojem udaljenih ljudi i slično.
Uglavnom se svi slažu da se radi o problemu ukoliko vrijeme provedeno online počinje utjecati na vaš “offline” život – neovisno provodite li 2 sata, 8 sati, 16, ili čak i spavate pred računalom.

Također, nije samo vrijeme provedeno pred računalom vrijeme na internetu – putem pametnih telefona mnogi komuniciraju s društvenim mrežama, razmjenjuju e-mailove ili se bave ostalim online aktivnostima kao i na računalu.
 

 

Vrste online ovisnosti


Ovisnost o društvenim kontaktima


Društvene mreže poput Facebooka i Twittera, IM, chat – preko interneta uvijek možete upoznati nove ljude, komunicirati sa starim poznanicima, lakše i brže dijeliti novosti i slike. Upoznavanje je puno brže, uobičajene društvene formalnosti nisu potrebne a u online svijetu svatko može biti kakav se predstavi – česte su lažne slike i izmišljeni identiteti. Gotovo je uvijek moguće naći nekog tko je trenutno dostupan za razgovor, u bilo koje doba dana i noći. Relativno je lako i postati popularan – na internetu su svi jednaki, neovisno o boji kože, starosti i izgledu.
 

Opsjednutost online aktivnostima


Bilo da se radi o kockanju, sudjelovanju na aukcijama ili u webshoppingu, potrebe za stalno novim vijestima ili pak igranju zamišljenih uloga na internetu – online aktivnosti ove vrste mogu biti najbolje opisane kao opsjednutost: u ekstremnim slučajevima se stvarni život može početi vrtjeti oko online života – posao, obaveze, društveni kontakti, san – sve se zapostavlja kako bi se provelo čim više vremena na internetu. Za razliku od ostalih računalnih igara – većina svih online igri nema kraj, napredovanje ide unedogled, a cilj igre je skupiti čim više bodova/odlikovanja/nadograditi svoj lik…

 

Preopterećenost informacijama


Osobe koje žude za znanjem na internetu nalaze nepresušan izvor informacija. No, ukoliko želja za znanjem pređe u stanje konstantno pretraživanje, istraživanje nebitnih stvari bez puno zadržavanja na njima već možemo govoriti o ovisnosti o informacijama. Čita se i istražuje sve, neovisno o uobičajenim interesima, svaka nova stranica donosi nove informacije i nove poveznice koje moraju biti dalje istražene. Često se može dogoditi da, kad se i ide “samo kratko pogledati nešto”, ostane par sati na internetu i završi na nekoj totalno desetoj temi bez da su se i našle potpune informacije o početnoj pretrazi.

Opći  simptomi ovisnosti


Ovisnici o internetu obično zanemaruju normalne navike života u cilju povećanja vremena koje provode na internetu. U ekstremnim slučajevima, virtualni svijet može služiti kao zamjena za realne socijalne kontakate. Osim toga, često se zanemaruje zadovoljavanje osnovnih životnih potreba (kao što su hrana i spavanje).
Ovisnici sve više vremena moraju provoditi na mreži kako bi bili zadovoljni. Dolazi do gubitka kontrole i korisnik više se ne može kontrolirati ili ograničiti vrijeme koje provodi na internetu.
Osim toga, često dolazi do tipičnih obrambenih mehanizama, koji se nalaze kod svih ovisnika: poriču postojanje svoje ovisnosti, traže lažna opravdanja za vlastito ponašanje, imaju osjećaj krivnje i ne mogu se osloboditi svoje ovisnosti vlastitom voljom.
Prema drugim osobama ovisnici skrivaju svoju ovisnost ili je neće priznati. U slučaju da je PC u kvaru dolazi do lošeg raspoloženja, nervoze razdražljivosti, nesanice i povećanog znojenja. U nekim slučajevima može se pretvoriti u lijenost i dolazi se do "saznanja" da je život bez računala besmislen.

 

Posebno osjetljive su osobe koje su sklone depresiji i samotnjaštvu. Kada pritisak svakodnevnog života postaje velik, dolazi do bijega u virtualni svijet. Studenti zanemaruju svoje domaće zadaće. Mnogi korisnici surfaju satima po noći pa dolaze iscrpljeni na posao ili u školu. Ponekad odu na bolovanje.

Liječenje


Problematika terapije protiv te vrste ovisnosti je u tome što kompletna apstinencija nije moguća. Računala i drugi elektronički mediji su predmeti svakodnevnog života. Stoga se u terapiji pokušava učiti savjesno korištenje medija.
U terapiji ovisnosti o internetu uključuje se buđenje interesa za sportske i druge aktivnosti u slobodno vrijeme.

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Nulta tolerancija na nasilje!

Klikom na fotografiju otvorite virtualni sandučić i ostavite poruku.

OBAVIJEST O REZULTATIMA NATJEČAJA ERASMUS+ 2022

   
BR. PROJEKTA: 2022-1-HR01-KA122-VET-000077354
Zdravstvenoj školi Split su dodijeljena sredstva za provedbu projekta mobilnosti 20 učenika i 2 nastavnika u pratnji u sklopu projekta Erasmus+ ključne aktivnosti 1 u području strukovnog obrazovanja po nazivom "NOVE VJEŠTINE ZA NAS". Odobreno je ukupno 56.138,00 EUR. Planirana je mobilnost u Dublin, Irska, u ožujku 2023. godine s ciljem obavljanja stručne prakse. Trajanje samog projekta je 12 mjeseci  (01.09.2022.-31.08.2023. god)

Tjedan cjeloživotnog učenja

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih kontinuirano provodi aktivnosti usmjerene na promociju cjeloživotnog učenja te organizira nacionalnu obrazovnu kampanju Tjedan cjeloživotnog učenja koji se ove godine održava od 26.9. do 2.10. 2022.

Tjedan cjeloživotnog učenja svake se godine obilježava u brojnim zemljama na svim kontinentima i s istim ciljevima: senzibilizirati javnost za izgradnju pozitivnog ozračja o važnosti i potrebi cjeloživotnog učenja, promicati kulturu učenja te potaknuti osobnu motivaciju pojedinaca za uključivanje u procese cjeloživotnog učenja.

Nastavnici naše škole uključili su se u provedbu Tjedna cjeloživotnog učenja.

Živimo u vremenu u kojem smo sve više izloženi Sunčevom zračenju uz trend porasta kožnih novotvorina. Više o ovoj temi moći ćete poslušati u četvrtak, 29.9.2022. u 19 sati u online predavanju  Katije Biskupović, dr. med. i  Silvane Karabatić Knezović, dr.med. “Koža pamti" - faktori rizika za razvoj malignih novotvorina kože” putem poveznice. Očekivano trajanje predavanja je 60 minuta.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije oralno zdravlje je stanje zdravih i za funkciju sposobnih zuba i njihovih potpornih tkiva uključujući zdravlje svih dijelova usne šupljine koji sudjeluju u žvakanju. Žvačna funkcija nije jedini cilj u očuvanju oralnog zdravlja nego važnu ulogu imaju i estetika i fonacija. U petak, 30.9.2022. u 13.15 sati u multimedijskoj dvorani škole poslušajte predavanje “Prevencija i zaštita oralnog zdravlja, uloga medinciske sestre i dentalnog tehničara/ke u dentalnom timu” koje će održati Tomislav Buljubašić, dentalni tehničar, Jelena Šilić, dentalna tehničarka i Mira Talaja, mag. med. techn.

Pridružite se ovim zanimljivim predavanjima!


POZIV UČENICIMA (2. i 3. razreda te 4. A i B)

Dragi učenici,

pozivamo vas da i vi budete dio 13. Smotre „E-medica“ koja će se održati 30.rujna – 2.listopada 2022. u Termama Tuhelj. Projekt E-medica predstavlja virtualnu zajednicu svih zdravstvenih škola RH i inozemnih škola (Slovenija, Srbija, Makedonija). Više o samom projektu pročitajte dokumentu https://bit.ly/E-MEDICA, a na poveznici https://adobe.ly/3DlAvmX pogledajte kako nam je bilo na 12. Smotri.

Ukoliko želite biti dio ove velike i hvalevrijedne Smotre na poveznici https://bit.ly/MOTIVACIJSKO-PISMO  napišite svoje motivacijsko pismo (ROK:21.rujna 2022.) zašto baš vas da odaberemo. Oni najkreativniji kreću na „avanturu” – puno lijepih druženja, stjecanja novih prijateljstava i novih znanja.

ŠKOLSKI KOORDINATOR: Marija Jurišić Šarlija

Priloženi dokumenti:
provjera znanja - if.xls

preskoči na navigaciju