preskoči na sadržaj

Zdravstvena škola Split

Login
Tražilica
NASTAVA NA DALJINU

E - DNEVNIK



Office 365

EDIT code school

BRINI O SEBI!

 




 

RAZGLEDNICA IZ VUKOVARA


CRVENI KRIŽ

e-Škole EDUKACIJA


EMA


 

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

MATURANTI

e-Škola

Pitaj ne skitaj

mladi-za-mlade2

 

Anketa
Što misliš o uvođenju e-Dnevnika u nastavu?





Forum
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Novosti iz CARNeta
PISARNICA/REFERADA

RADNO VRIJEME SA STRANKAMA 

  RADNIM DANOM
 
od 11:00 do 15:00 sati
 
Stranke se sa svojim zahtjevima trebaju prvo obratiti na e-mail
 split@zdravstvenaskola.hr
 
 

H N K

Brojač posjeta
Ispis statistike od 27. 10. 2009.

Ukupno: 5503228
Ovaj mjesec: 13232
Ovaj tjedan: 872
Danas: 320
GKM

GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH 

Gradska knjižnica

Vrijeme u Splitu

InfoZona

 

22. 04. 2023.

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
GOSPICA - ŠUMSKO BLAGO
Autor: Mirjana Gaćina Bilin, 15. 3. 2021.

Rad s djecom nije samo prenošenje znanja, nije samo odgoj, niti samo obrazovanje.
Rad s djecom traži poticanje i buđenje znatiželje, tako da i, donekle, – nesvjesni učenja – uče.

Pokušali smo pobuditi u svojim učenicima znatiželju, navesti ih da istražuju i uče, čak ih i potaknuti da još više zavole svoje mjesto, svoj grad. Vjerujemo da smo u tome i uspjeli.

U suradnji s Centrom izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije pokrenuli smo pravu malu edukacijsku avanturu. Projekt pod nazivom "Šumsko blago" u sebi sadržava baš sve što zabavnom učenju treba.

Projekt "Čuvari baštine" splitsko je "Šumsko blago" prigrlio kao svoj neraskidiv dio. Priča je sasvim jednostavna – učenici trebaju pronaći skrivena blaga svojeg grada. Naveli smo ih da otkriju što sve skriva Marjanska šuma, da probude i pronađu zaboravljene i nepoznate legende i priče, čak i tajne koje nose mnogobrojne dirljive poruke o ljudskoj patnji, vjeri i nadi.

(pročitajte i pogledajte više pod "OPŠIRNIJE")

KAKVO NAM TO BLAGO SKRIVA MARJAN? 

Na sam spomen Marjana svi prvo pomislimo na šetnju, prekrasne pejzaže s vidilice ili pak šumu koja ga krasi. Baš ta šuma skriva nam nešto lijepo, skromno i pomalo skriveno gustim krošnjama stabala. Skrivena ljepota već je dugo godina zapuštena i trudi se prkositi svim nedaćama vremena.

O KAKVOM SE BLAGU ZAPRAVO RADI RADI?

Blago koje nam skriva Marjan je zapravo jedna stara crkvica iz 14. stoljeća koja nosi naziv Gospa od sedam žalosti. Na prvi pogled izgleda kao još jedna u nizu skromnih crkvica koje možemo pronaći na tom dijelu Marjana. Okoliš i pogled izdaleka na žute trusne zidove nisu baš nešto što bi privuklo pažnju. Ali primičući se bliže, otkrili smo da su ljudi nekada provodili puno više vremena u njenoj blizini. Danas napuštena, nekada je bila mjestom susreta brojnih Splićana.

„Pomozi nam Sv. Kate, loši dani da se skrate“, jedan je od niza zaziva ispisan na zidu crkvice.
Naime, na njoj se nalaze rukom ispisani zavjeti vjernika koji su se uzdali u Gospinu pomoć. Zanimljiva činjenica je da su sve poruke ispisane olovkom i da se zajedno s cijelom crkvicom bore protiv svih vremenskih neprilika. Neke poruke su bile i na engleskom jeziku, što također kazuje da je ovo zaboravljeno blago nekada bilo jako poznato.

Tužno stanje crkvice i želja za vraćanjem barem dijela nekakvog starog sjaja inspirirali su nas za daljnje planiranje projekta. Kratkim filmom čiji su scenarij napisale učenice, uz mentorstvo nastavnice hrvatskog jezika, željeli smo prikazati neke od običaja starih Splićana. Željeli smo i Gospicu (kako su je u narodu od milja zvali) išćupati zaboravu!

Uz kratak film još je mnogo detalja koje ćemo objaviti na web-stranici posvećenoj ovom šumskom blagu. Za potpuniji doživljaj izradit ćemo brošuru i plakat te infografike s motivima crkvice. Iznenadit ćemo vas i suvenirom koji će vas trajno povezati s Gospicom, kako Splićani nazivaju ovu crkvicu koja je mnogima pružila utjehu i nadu.

Osim samog upoznavanja, nama do sada nepoznatih ljepota baštine, ovaj projekt je prekrasno iskustvo za sve sudionike, jer smo do sada pokazali da se zajedničkim radom, razmjenom ideja i uloga mogu stvoriti vrlo lijepa djela.

Nadamo se da će vam sadržaj koji spremamo biti jednako zanimljiv koliko je i nama njegovo osmišljavanje i realizacija te da će podsjetiti javnost na iznimnu vrijednost ove crkvice, ali i potaknuti sanaciju ovog vrijednog marjanskog blaga.

Uskoro ćemo vam predstaviti i rezultate našeg rada....

U ime cijelog projektnog tima ŠUMSKO BLAGO

Mirjana Gaćina Bilin, voditelj projekta "Šumsko blago"
Marta Vukas, 4.f
Paula Marić i Antonija Beroš, 2.f

Crtež: Ivana Ujević, 4.f

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju