« Srpanj 2024 »

Učenici i roditelji, mogu kroz e-Dnevnik ispisati potvrdu kojom se dokazuje da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u školu kao redoviti učenik odnosno da ima status redovitog učenika. U padajućem izborniku potrebno je odabrati svrhu potvrde.

Posjet Zavodu za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije
Autor: Željana Vegar, 21. 6. 2024.

Učenici 4.a i 4.b, s nastavnicom Željanom Vegar, dr. med. posjetili su Zavod za hitnu medicinu Splitsko- dalmatinske županije.

Tijekom nastave iz HMP-a, učenici su bili upoznati s teoretskim i praktičnim dijelom hitne medicine, koje su uspješno savladali.  Kako bi povezali nastavno gradivo s nekim realnim životnim situacijama te dobili dojam o funkcioniranju Zavoda posjetili su ga tijekom svibnja i lipnja 2024. godine u 6 grupa po 8 učenika.

Izuzetno susretljivi i ljubazni djelatnici Zavoda srdačno su nas primili i bili na dispoziciji za  naše razgledavanje te pitanja. U obilasku smo se upoznali s dispečerskom službom, sanitetskom službom (doznali smo da tijekom godine ta služba na teritoriju RH i inozemnim intervencijama prođe respektabilnih cca 3 mil km!!!), ambulantom za HP te vozilima tima 1 i tima 2, tj. vozilima za hitnu pomoć i sanitetskim vozilima.

Pod opširnije pročitajte neke od dojmova učenika i pogledajte fotografije u priloženoj prezentaciji.

Tonka Beović, 4.a

Dok sam dolazila do hitne nisam znala što očekivati; mislila sam da će biti kaosa na Zavodu i da će nam se jedva moći posvetiti. Međutim, bilo je skroz suprotno! Oduševilo me zapravo koliko je sve uređeno i dobro postrojeno ne samo što se tiče fizički Zavoda i opreme nego i djelatnika na njemu. Primili su nas sa zadovoljstvom i dosta se potrudili da nam sve što bolje objasne i dočaraju. Smatram da stvarno jesu! Uz našeg odličnog voditelja, koji je puno svoga vremena uložio u nas, dobila sam odličnu percepciju o tome kako ZAPRAVO primijeniti znanja iz HMP u stvarnim situacijama. Voljela bih da smo imali i više vremena za razgledavanje jer je stvarno bilo puno zanimljivih činjenica za naučiti i opreme koju inače nemam priliku vidjeti u našem školskom kabinetu. Sve u svemu, mislim da je ovo bio jedan svrhovit i dobro osmišljen kraj godine naše HMP!

Ivana Borovina, 4.b

Posjetivši Zavod za HP imali smo priliku vidjeti kako izgleda organizacija rada. Čuli smo kako  zvuče telefonski razgovori između pacijenata i dispečera, što pitaju, kako se bilježe podaci  te kako disponenti usmjeravaju timove prema prioritetima. Vidjeli smo vozila HP i saniteta te opremu koja se u njima nalazi. Vidjeli smo pravi defibrilator i dobili mogućnost isprobati ga tj. isporučiti šok. Uspjeli smo vidjeti kako ono što smo učili tijekom godine na satovima HMP-a izgleda u praksi.

Posjet hitnom prijemu – grupa A, 4.a

1. Iskustvo na hitnom prijemu je bilo super. Bilo je jako lijepo i korisno napokon vidjeti uživo sve što smo učili kroz godinu i dodatno nadograditi znanje.
  2. Posjet hitnom prijemu stvarno je bila odlična prilika za doživjeti uživo prostor, ljude, tehnologiju i organizaciju koja je odgovorna za spašavanje ljudi. Ovim iskustvom sam uspjela bolje upoznati svu opremu koja se nalazi unutar vozila hitne pomoći od koje smo dio bili u mogućnosti koristiti u kabinetu HMP-a. Zanimljivo je bilo slušati medicinskog tehničara koji nas je proveo kroz svu opremu i objasnio načine njene uporabe te je istovremeno podijelio svoja iskustva što je učinilo razumijevanje sadržaja mnogo lakšim i interesantnijim!
  3. Odlazak na hitnu meni je bio jako zanimljiv. Drago mi je što smo dobili priliku vidjeti i dobiti dodatno objašnjenje o tome što smo učili ove godine.
  4. Drago mi je što smo otišli u posjet hitnom prijemu. Bilo mi je jako zanimljivo i korisno.
  5. Veoma mi je drago što smo posjetili hitni prijem, jako zanimljivo i nešto novo. Dojmila me se profesionalnost i srdačnost osoblja. Zadovoljstvo mi je što smo školsku godinu završili posjetom hitnom prijemu jer smo na taj način vizualizirali sve što smo tijekom godine učili.
  6. Iskustvo na hitnom prijemu je bilo izvrsno. Mogu reći da mi je ovaj posjet stavio točku za kraj ovog predmeta, gdje sve što smo slušali možemo staviti na jedno mjesto i dobiti vizualan dojam.
  7. Odlazak na hitnu bio je jako zabavan i poučan. Bilo je zanimljivo vidjeti sve stvari o kojima smo u školi učili.

Posjet_HP.pptx (4.91 MB)